Każda kobieta używa na zakończenie manicure czy pedicure emalii lub lakieru na płytkę paznokcia. Ale nie każda wie, że złe nałożenie lakieru niszczy płytkę paznokcia. 

lakiery do paznokci

Lakier do paznokci jest zabarwionym roztworem nitrocelulozy w rozpuszczalnikach organicznych z dodatkiem nie wielkiej ilości substancji oleistej i najczęściej jest to olej rycynowy, które nadaje nam więcej elastyczności. Rozpuszczalnik zawarty w lakierze powinien być nietoksyczny i nie szkodliwy , być przezroczysty i mieć łagodny zapach. Dzięki czynnikom plastycznym zawartym w lakierze, dobrze przylega i świeci się na płytce paznokcia. Chroni to paznokcia przed łamliwością  i wyschnięciem. W skład lakieru wchodzi jeszcze barwnik jeżeli mamy lakier kolorowy i zapach.

Emalia zaś różni się od lakieru tym, że nie jest przezroczysta. 

Dobry lakier powinien:

* dobrze przylegać do paznokcia

* być gładki i przezroczysty lub matowy

* lśniący

* mieć błonkę nie pękającą.

Kolor lakieru zależy od mody, i wielu innych czynników takich jak: zawód, upodobania, pora dnia i roku i ubiór. 

Lakiery można kupić w różnych odcieniach od bladoróżowego do ciemno rubinowego i przezroczystego. Są okresy kiedy modne są lakiery nieprzezroczyste, matowe lub lśniące.

Nie raz emalie czy lakiery źle trzymają się płytki paznokcia. Aby tego uniknąć, lakier lub emalię nakłada się na zupełnie suchą płytkę, pozbawioną nawet śladu wody czy tłuszczu. W tym celu przed lakierowanie myje się dokładnie ręce i osusza. Przy malowaniu najlepiej unieruchomić rękę, aby nie drżała na przykład opierając ją o stół. Przed nałożeniem lakieru, najlepiej nałożyć najpierw warstwę lakieru podkładowego. Zwykle nakłada się dwie warstwy emalii w odstępach około 10 minut a na zakończenie po upływie około godziny najlepiej nałożyć utrwalacz bezbarwny. Należy pamiętać, aby nie palcem próbować, czy emalia już wyschła, bo gdy jest jeszcze wilgotna uszkodzimy gładką powłokę.

emalie do paznokciEmalię lub lakier powinno się nakładać w następujący sposób:

* podkładem smaruje się całą płytkę lub zostawia wolny brzeg

* na paznokcie o normalnym kształcie nakłada się lakier, malując u dołu poprzeczny pas i potem przez środek przez całą długość  płytki pas podłużny,(coś w postaci litery T) , a następnie wypełnia się resztę.

* jeżeli kształt paznokcia jest nieregularny, można go poprawić przez poprawne nałożenie wyrównujące emalii czy lakieru. Tak naprawdę do każdego rodzaju paznokcia można dobrać odpowiedni sposób lakierowania.

* lakier czy emalię można zmyć rozpuszczalnikami organicznymi, ale teraz się je produkuje o lepszy zastosowaniu dla paznokcie a nawet o właściwościach zapachowych.

Niestety malowanie paznokci powoduje ich wysuszenie, kruchość , łamliwość, jeżeli będziemy źle malować i źle zmywać, dlatego warto to robić dobrze . Jeżeli jesteśmy uczuleni na któryś składniki lakieru, emalii czy zmywacza może powstać zaczerwienie duże wokół paznokcia. Warto używać na co dzień  kremów do pielęgnacji rąk i paznokci.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments