Do mycia włosów musimy używać szamponów, od nich zależy nasza pielęgnacja co dzienna i stan włosa, który powinien być zawsze zdrowo pielęgnowany. Szampon ma za zadanie oczyszczać włosy i skórę głowy z łoju, złuszczającego się naskórka, brudu i innych zanieczyszczeń oraz pozostałości na przykład z lakieru. Jednocześnie szampony nie powinny wysuszać skóry głowy i włosów ani podrażniać. Szampony są oczyszczające, lecznicze i specjalne.

szampony ziołowe

Rodzaje szamponów:

* mydlane

* oleiste

* pudrowe

* detergentowe

* lecznicze

*produkowane na bazie nafty

* dwufunkcyjne

 

 

Mydlane szampony produkuje się na bazie mydła sodowego i potasowego. Włosy dzięki niemu odzyskują zasadowy odczyn. Działa na włosy wysuszająco i odtłuszczająco. Mogą podrażniać skórę. Ale aktualnie się ich nie stosuje.

Oleiste szampony produkuje się z olejów na przykład: rycynowego, sojowego, parafinowego oraz wosków. Te szampony są słabe w myciu i się nie pienią. Przeważnie stosuje się je do włosów zniszczonych i suchych. Wciera się je w skórę głowy i po 30 minutach spłukuje ciepłą wodą. Włosy umyte tymi szamponami są czyste, miękkie i puszyste. Ale posiadają właściwości silne natłuszczające, dlatego nie możemy stosować ich na co dzień tylko od czasu do czasu.

Pudrowe szampony służą do mycia włosów na sucho. Jest to proszek. Taki szampon składa się z ziemi okrzemkowej, talku, skrobi i węglanu sodu. Po nałożeniu na włosy wchłania wilgoć i łój z włosów. Pudry takie powinny być stosowane sporadycznie, ponieważ bardzo słabo myją i nie oczyszczają dokładnie skórę głowy.

Detergentowe szampony są najczęściej używanymi szamponami. Produkuje się je na bazie środków myjących i pianotwórczych. Tego typu szampony są bardzo wydajne i nie zwiększają zasadowości włosów. Także nie powoduje odtłuszczania i wysuszania włosów oraz podrażnienia skóry. Są roztworem w postaci emulsji lub klarownych roztworów. Zawierają substancje do potrzeb włosów normalnych, suchych i przetłuszczających się.

szamponnnnnnnyyyyLecznicze szampony to produkty zawierające detergenty oraz substancje lecznicze takie jak:

* aminokwasy i witaminy A,E,B5,B6,H

* środki bakteriobójcze i przeciwgrzybiczne

* wyciągi ziołowe

* środki przeciwłupieżowe

Szampony na bazie nafty zawierają także olej rycynowy, mikroelementy oraz witaminy A i E. Zapobiegają przede wszystkim wypadaniu włosom.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments