Proces starzenia jest naturalną koleją życia i jest w nie wpisany. Choć jest zjawiskiem zupełnie naturalnym, często trudno pogodzić się z jego konsekwencjami. Jedną z nich jest utratą jędrności i elastyczności skóry twarzy, która skutkuje pojawieniem się na jej powierzchni zmarszczek. Ich obecność dla wielu kobiet staje się źródłem nieustających kompleksów. Pomimo tego, że zmarszczki trudno usunąć, stosując odpowiednie preparaty, można sprawić, że staną się one mniej widoczne. Dobrym przykładem jednego z nich jest kolagen do twarzy. Czym jest ta substancja i jak ją stosować, by zapomnieć o zmarszczkach? Przekonajmy się.
Źródło młodości – kolagen
Dostosowana do wieku pielęgnacja skóry twarzy to sprawdzony sposób na zachowanie jej dobrej kondycji przez długi czas. Jednak nawet najbardziej systematyczna i staranna nie jest w stanie zupełnie zahamować procesu starzenia. Wraz z upływem czas ilość naturalnych substancji występujących w skórze twarzy, odpowiedzialnych za jej sprężystość, jędrność i elastyczność, spada. W rezultacie na skórze zaczynają pojawiać się zmarszczki i bruzdy, zwłaszcza w tych obszarach, gdzie jej powłoka jest cienka (okolice oczu) oraz narażona na częste napinanie (czoło, okolice ust – tzw. zmarszczki mimiczne).
Jedną z owych substancji, która wpływa na proces starzenia się skóry, jest kolagen. Naturalne włókna kolagenu występują u osób młodych w dużym stężeniu, sięgającym aż 75%. Niestety wraz z wiekiem, ich liczba spada, a skóra nie jest w stanie produkować go w wystarczających ilościach. Aby opóźnić to zjawisko, a tym samym ograniczyć ryzyko powstawania zmarszczek, trzeba dostarczyć skórze nowego źródła kolagenu. Są nim produkty przeznaczone do pielęgnacji. Wśród nich najbardziej skuteczny jest czysty kolagen, dostępny w postaci płynu o wysokim stężeniu.
Kosmetyki do zadań specjalnych
Zarówno sam kolagen, jak i preparaty, które go zawierają, stosowane systematycznie są w stanie wyrównać w pewnym stopniu braki tej wyjątkowej substancji, nawilżając skórę i przywracając jej utraconą jędrność. Kolagen poza tym, że odpowiada za elastyczność i sprężystość skóry, bierze też czynny udział w procesach regeneracji komórek. Dzięki jego obecności skóra jest odpowiednio nawilżona i odżywiona, a przez to wygląda na bardziej promienną i zdrową. W rezultacie zmarszczki stają się mniej widoczne. Dlatego warto zadbać o to, by produkty z kolagenem znalazły swoje stałe miejsce w codziennej pielęgnacji.
W ofercie produktów tego rodzaju znaleźć można zarówno preparaty przeznaczone do oczyszczania skóry twarzy, jak i kremy, w tym również kremy pod oczy oraz produkty typu serum o bardziej skoncentrowanym działaniu. Wiele z nich dostępnych jest w ofercie marki Avon. Najlepiej wybierać te, które zawierają wysokie stężenie kolagenu.
W sprzedaży dostępny jest także naturalny kolagen w wysokim stężeniu, przeznaczony do pielęgnacji domowej. Tego rodzaju produkty należy stosować podobnie jak serum – jako uzupełnienie codziennego rytuału pielęgnacyjnego. Najlepiej nakładać go bezpośrednio na oczyszczoną skórę twarzy w zależności od potrzeb raz lub dwa razy dziennie. Ważne, aby kolagen nakładać na wilgotną skórę, gdyż ma on zdolność wiązania cząsteczek wody, przez co dogłębnie nawilża skórę.
W walce ze zmarszczkami…
Stosowanie preparatów zawierających kolagen z całą pewnością pomoże ograniczyć ilość zmarszczek i nieco opóźnić procesy starzenia skóry. Warto jednak pamiętać, że nie da się w ten sposób całkowicie wyrównać niedoborów tej substancji w strukturze skóry. Dlatego warto zadbać o to, by jak najdłużej była ona w stanie sama produkować to cenne białko. Jak to zrobić?
Przede wszystkim należy zadbać o swoją dietę. Powinna być bogata w składniki ożywcze i mocno zróżnicowana. Ponadto należy prowadzić zdrowy styl życia. Dbać o ilość i jakość snu oraz odpowiednią ilość codziennej aktywności. Warto też zrezygnować z używek. Są one głównym wrogiem kolagenu, skutecznie redukują jego ilość. Dbając o skórę zarówno na zewnątrz, jak i od wewnątrz, można dużo skuteczniej opóźnić proces starzenia się skóry, zachowując jej młody wygląd na dłużej.