Włosy można podzielić na wiele sposobów. Do najpopularniejszych należy klasyfikacja według A. Walkera, znanego XX-wiecznego fryzjera gwiazd i znanych osób. Warto je poznać, by wiedzieć, jak je pielęgnować.

 

Wyróżnia się kilka rodzajów włosów. Od tego w dużej mierze zależy, jak powinna wyglądać ich prawidłowa pielęgnacja. Warto więc znać ten podział, by mieć świadomość, czego potrzebują nasze kosmyki.

Proste włosy

Typ pierwszy to włosy proste, czyli takie, które nie podlegają żadnym skrętom czy falom. Są bardzo popularne. Mogą być cienkie, delikatne i śliskie. W tym typie znajdziemy także włosy proste o średniej grubości. Ostatnią podgrupą są włosy grube, nazywane także sztywnymi. Posiadaczki tego typu włosów powinny sięgać po specyfiki do pielęgnacji, które nadadzą im objętości. Nie zalecane są tu specyfiki obciążające kosmyki, wówczas będą wyglądały na „klapnięte” i optycznie będzie wyglądało na to, że jest ich mniej niż faktycznie.

Fale

Drugim typem włosów są fale. To włosy pomiędzy – nie proste, ale też nie kręcone. Tutaj mamy podgrupy: delikatne fale, które są bardzo podatne na stylizacje, fale „zygzaki”, które przy wysokiej wilgoci „puszą się”, oraz mocne fale, które są trudne do wystylizowania. W tym przypadku warto postawić na szampony i odżywki, które będą zapobiegać puszeniu się włosów. W przypadku kosmyków falowanych sprawdza się zasada „im mniej – tym lepiej”. We włosach lekko falowanych ważne jest, by je wygładzić i oczyścić, zatem dobierzmy szampon oraz odżywkę nawilżającą. Tutaj przydadzą się także olejki wygładzające do włosów. Warto sięgnąć także po serum na końcówki.

Lok

Trzecim typem są włosy kręcone, popularnie zwane lokami. Mamy w tym typie luźne loki, mają zazwyczaj dużą objętość i są miękkie, oraz ciasne loki, z natury same się układają. Loki są dość problematyczne, dlatego ważne, by zadbać o ich właściwą pielęgnację. Sprawdzą się tu szampony, odżywki oraz spraye np. od Avon, które poprawią skręt włosa i będą zapobiegać ich plątaniu się.

Włosy mocno kręcone wymagają tego, by nie myć ich zbyt często. Sprawdzi się tutaj metoda: odżywka, szampon, odżywka. Należy stosować kosmetyki specjalnie przeznaczone do tego typu kosmyków. Przydadzą się także olejki, jeśli chcemy uzyskać efekt skręconych, „mokrych” loczków. Jednak pamiętajmy, by stosować je jedynie na końcówki, aby zbytnio nie obciążać fryzury.

Kolejnym typem są włosy supełkowe, czyli afro. Są one charakterystyczne u mieszkańców Afryki i Australii. W tej grupie mamy sprężynki, cienkie i delikatne, oraz wiry, które są zazwyczaj włosami splątanymi i sztywnymi.

Podział ze względu na grubość włosa i ich porowatość

Natomiast ze względu na grubość włosa możemy wyróżnić: włosy cienkie, które są bardzo delikatne i łatwo je uszkodzić, włosy średnie, czyli najbardziej powszechne, oraz włosy grube, które są sztywne, mogą stać się nawet szorstkie.

Włosy dzielą się także ze względu na porowatość. Tutaj mamy włosy wysokoporowate, które szybko absorbują wodę, włosy średnioporowate, które są najbardziej komfortowe w pielęgnacji, oraz włosy niskoporowate, które są ciężkie w stylizowaniu. W tym przypadku kluczowe jest, by dobierać specyfiki do pielęgnacji z przeznaczeniem właśnie do tego rodzaju kosmyków.

Popularny jest także podział włosów na: normalne – najmniej problematyczne w pielęgnowaniu i stylizacji; suche – sztywne, podatne na uszkodzenia; przetłuszczające się, które wymagają niemal codziennego mycia. Są jeszcze włosy z łupieżem wymagające specjalnych środków i specjalnego traktowania.

We wszystkich typach włosów warto zadbać o dobrą jakościowo poduszkę, na której się śpi. Idealnym rozwiązaniem jest poduszka jedwabna. Do włosów z łupieżem należy stosować szampony lecznicze dostępne w aptekach, przetłuszczające się wymagają kosmetyków delikatnych, bowiem powinny być myte codziennie, suche natomiast wymagają szamponów nawilżających.