Perfumy damskie to atrybut, bez którego trudno sobie wyobrazić kobiecą kosmetyczkę. Okazuje się jednak, że piękny zapach zapewnić mogą nie tylko kobiecie perfumy, ale także wody perfumowane i toaletowe. Każdy z tych zapachów zamknięty jest w pięknych i eleganckich buteleczkach, stworzony został z misternie wyselekcjonowanych olejków eterycznych – czym więc się od siebie różnią? Kiedy warto sięgać po perfumy damskie, a kiedy wybierać zapachowe wody?

Nie ma chyba kobiety, która przy zakupie choć raz nie zastanawiała się, czy lepszym wyborem będą perfumy, czy tańsze odpowiedniki w postaci wód zapachowych. Jednak trzeba pamiętać, że perfumy damskie a woda perfumowana i toaletowa to zupełnie inne historie. Choć wyglądają, a nawet pachną podobnie, to różnica pomiędzy tymi kosmetykami jest całkiem spora. Tkwi ona przede wszystkim w stężeniu nut zapachowych. To od nich zależy, czy zapach zaliczany będzie do kategorii perfum, czy wód aromatyzowanych.

Po czym poznać perfumy damskie?

Perfumy należą do zapachów, w których stężenie olejków eterycznych jest największe. Zawierają one od 20 do 40% olejków. To właśnie to sprawia, że perfumy damskie są produktami wytwornymi i drogimi. Duże stężenie olejków eterycznych nie wpływa jednak tylko na cenę kobiecych perfum, ale także i na intensywność, i trwałość zapachu. Perfumami wystarczy się tylko delikatnie skropić, aby utrzymywały się na ciele przez cały dzień.

Po czym poznać wodę perfumowaną?

Eau de parfum jak nazywane są wody perfumowane. Zawierają one mniejsze stężenie olejków eterycznych niż perfumy.  Ich stężenie wynosi od 10 do 15%. Sprawia to, że wody perfumowane nie mają tak silnego i intensywnego zapachu jak perfumy damskie – jednak nadal jest on wyczuwalny. Po wody perfumowane sięgają panie, które szukają kompromisu pomiędzy jakością a ceną. Eau de parfum dostępne są w niewygórowanych cenach w różnych nutach zapachowych.

Po czym poznać wodę toaletową?

Nazywana przez Francuzów eau de toilette woda toaletowa, posiada najniższe stężenie olejków eterycznych. W zapachach tego typu znaleźć ich można tylko od 5 do 10%. Oznacza to, że woda toaletowa nie może pochwalić się trwałością, natomiast gwarantuje delikatną i lekką woń. Po eau de toilette warto sięgnąć, jeśli poszukuje się świeżości i delikatności. Formuła wody toaletowej pozwala aplikować ją na skórę, włosy oraz ubrania nie martwiąc się o przebarwienia, które mogłyby powstać na materiale.

Piękny zapach mogą zapewnić zarówno perfumy damskie, jak i wody perfumowane oraz toaletowe. Warto jednak pamiętać, że kosmetyki te znacznie różnią się od siebie. Mają inne składy, zastosowane, a także cenę. Najtańsze są te zapachy, w których stężenie olejków eterycznych jest niewielkie. Wiąże się to jednak z mniejszą intensywnością i trwałością zapachu. Szukając silnych i długotrwałych zapachów, warto sięgnąć po perfumy damskie, kompromisem pomiędzy jakością a ceną będzie woda perfumowana, natomiast lekką i subtelną woń idealną na lato zapewnią tanie wody toaletowe.