My uwielbiamy wylegiwać się godzinami na słońcu, ale tej radości nie podzielają nasze włosy i skóra. Jak przywrócić włosom moc i blask utracone podczas kąpieli słonecznych? Na ratunek: domowe sposoby regeneracji włosów.

Słońce ma niekorzystny wpływ na włosy. Emitowane przez nie promienie ultrafioletowe uszkadzają zewnętrzną warstwę włosów. Podobnie jak w przypadku koloryzacji, pod wpływem słońca otwierają się łuski włosów. Tracimy nawilżenie i cenne składniki odżywcze, włosy stają się szorstkie, matowe i osłabione. Są dużo podatniejsze na uszkodzenia mechaniczne, a często zaczynają wypadać w nadmiarze. Co zrobić, żeby się przed tym uchronić?

Profilaktyka. Jak ochronić włosy przed słońcem?

Pielęgnacja włosów latem powinna opierać się przede wszystkim na profilaktyce, czyli zapobieganiu. Większości uszkodzeń można uniknąć. Naturalna ochrona naszych włosów to przede wszystkim sebum, wydzielane przez gruczoły łojowe skóry głowy. To ono otula włosy i zapobiega utracie nawilżenia. Naturalną tarczą chroniącą przed słońcem jest również melanina, czyli barwnik znajdujący się w korze włosów. Im jest więcej melaniny, tym lepiej dla włosów. Dlatego odporniejsze na uszkodzenia są włosy ciemne, a bardziej delikatne te blond, siwe lub rozjaśniane.

Niezależnie od koloru, każde włosy potrzebują ochrony. Latem warto:

• stosować kosmetyki z filtrem UV lub osobny filtr,
• używać odżywek emolientowych, które ochraniają włosy,
• zadbać o włosy, stosując naturalny olejek do włosów,
• sięgać w ciągu dnia po nawilżającą mgiełkę w sprayu,
• ochraniać włosy przed słońcem np. chustką, kapeluszem.

Regeneracja. Jak przywrócić zdrowie zniszczonym włosom?

Włosy bez odpowiedniego zabezpieczenia lub narażone na bardzo silne działanie czynników szkodliwych mogą się osłabić i zniszczyć. Co zrobić wtedy? Pielęgnacja włosów latem to również nawilżanie i regeneracja. Przyda się odbudowująca odżywka do włosów na włosy oraz skoncentrowane serum np. w ampułkach na skórę głowy. Ważne jest bowiem nie tylko pielęgnacja włosów latem, ale również wzmocnienie ich cebulek. Działanie od środka jest najskuteczniejsze. Tutaj również sprawdzą się naturalne olejki roślinne lub gotowe mieszanki olejów z domieszką np. witamin albo keratyny (budulec włosów niezbędny w regeneracji). Oleje działają zarówno na zewnątrz włosów, jak i w środku. Warto sięgać po nie latem.