Bycie mamą to ogromna odpowiedzialność oraz wyzwanie, w szczególności dla młodej kobiety, która rodzi swoje pierwsze dziecko. Młoda mama nie ma doświadczenia w wychowaniu dziecka i nie wie, czego może się spodziewać, jak sobie poradzić, jak się do tego wielkiego zadania życiowego przygotować. Okres 9 miesięcznej ciąży to czas, kiedy młoda mama powoli przyzwyczaja się do myśli, że w jej życiu pojawi się nowy członek rodziny, ale dopiero po jego urodzeniu uświadamia sobie, że nowonarodzona istota jest całkowicie od niej zależna. Nie zapominajmy jednak, że bycie mamą to wspaniały dar z którego należy się cieszyć i go wykorzystać w 100 procentach. Poniżej znajdziesz kilka pożytecznych rad, które powinna przeczytać każda młoda mam. Życzę miłej lektury!

Przede wszystkim: nie stresuj się!

Małe dziecko doskonale potrafi wyczuć nastrój swojej mamy, więc nie panikujmy i starajmy się zachować spokój. Jeśli nie wiemy jak coś zrobić to zapytajmy naszej mamy, cioci, koleżanki albo poszukajmy odpowiedzi w Internecie. Panikowanie, zdenerwowanie i stres to nie jest coś, co będzie sprzyjało zarówno nam jak i naszemu dziecku. Wiem, że czeka Cię wiele nowych zadań oraz wyzwań, ale pamiętaj, że teraz Ty jesteś mamą i decydujesz o wszystkim – nie przejmuj się więc tym co wszyscy mówią na około Ciebie. Słuchaj przede wszystkim siebie i swojej intuicji, ale gdy nie jesteś czegoś pewna nie bój się pytać o radę – zawsze jednak staraj się myśleć i zachowywać racjonalnie i ze spokojem.

Nie ubieraj swojego dziecka zbyt ciepło

Bardzo często możemy spotkać się z radami od starszych osób, dotyczące tego, aby dziecko bardzo ciepło ubierać. Ciągle powtarzają, że będzie mu zimno i żeby założyć jeszcze jeden sweterek i dodatkowe skarpetki. Nie zapominajmy jednak o tym, że dziecka nie powinno się także przegrzewać, ponieważ wtedy stanie się ono o wiele bardziej podatne na przeziębienie oraz wszelkiego rodzaju infekcje, a tego wolałybyśmy zdecydowanie uniknąć. Jeśli chcesz sprawdzić czy dziecko jest odpowiednio ubrane i czy jest mu wystarczająco ciepło najlepszym sposobem będzie sprawdzenie mu karku – gdy okaże się, że jest suchy i ciepły to oznacza, że wszystko jest w porządku i nie musimy ubierać na niego kolejny partii ubrań.

Obserwuj swoje dziecko, czytaj i ucz się cały czas

Przede wszystkim jeśli chcesz dobrze dbać o swoją pociechę to musisz ją dobrze poznać, a to oznacza, że musisz ją po prostu obserwować – co lubi, a czego nie, kiedy płacze, a co ją cieszy. Poza tym warto zawsze się do edukować – obecnie jest bardzo wiele ciekawych książek oraz artykułów, które w ciekawy sposób wprowadzają młode kobiety w tajniki bycia mamą. Dobrze jest czasem do nich zajrzeć.