Najczęściej zapachy kojarzą się nam z wspomnieniami. Zastanawiacie się dlaczego? Bo węch położony w mózgu człowieka jest blisko ośrodka pamięci i emocji. Nieraz zapach kojarzy nam się z osobami fajnymi a czasem mi tymi złymi. Dobrze dobrane perfumy są w stanie podkreślić charakter osoby, która ich używa. Najlepsze nuty to kwiatowe są one delikatne i utrzymują się często przez cały dzień. W domu komponując zapachy możesz mieszać olejki do woli i stworzysz swój nie odzwierciedlany zapach. Jest to na pewno fajne doświadczenie.
Zapachy łączą się dopiero w buteleczce i powstaje wtedy zapach idealny. Wymaga to nawet 3 tygodnie, w ciemnym miejscu. Od czasu do czasu można preparat ostrożnie wymieszać, obracając buteleczkę do góry nogami. Podczas tej konfiguracji należy nie otwierać naczynia, aby nie ulotnił się zapach a jednak wzmocnił.
Przepis na perfumy na romantyczne wieczory:
Składniki:
30 ml olejku jojoba
12 kropli olejku geraninowego
8 kropli olejku z drzewa różanego
4 krople olejku jaśminowego
2 krople olejku neroli
3 krople olejku bergamotowego
Przygotowanie:
Olejek jojoba i olejki eteryczne wlej do brązowej lub niebieskiej szklanej buteleczki z nakrętką zaopatrzoną w pipetę i dokładnie nią potrząśnij. Lotne olejki eteryczne, jak bergamotowy, wlej dopiero na końcu, aby nie wyparowały. Do codziennego użytku odlej nieco perfum do flakonu. Stosunek ilościowy poszczególnych olejków eterycznych możesz zamienić zgodnie z własnym gustem.
Perfumy tego typu najlepiej nanosić na czystą skórę, aby nie mieszały się z innymi zapachami. Trochę na nadgarstek, na szyję i dekolt. Lepiej ukrwione miejsca nadają się lepiej do rozwijania zapachu podczas lepszej ciepłoty ciała.
Perfumy składają się z 3 elementów bazowych: nuta bazowa, nuta serca, nuta głowy, które wzmacniają zapach.
Utrwalacz w perfumach jest substancją pomocniczą, która utrzymuje olejki eteryczne na skórze. Nuta bazowa najdłużej utrzymuje się na skórze i utrwala nutę serca. Nuta serca łączy dwie inne nuty nadając charakter. Nuta głowy ulatnia się najszybciej.
Nuta bazowa: olejki korzenne, żywiczne i balsamiczne, z drzewa herbacianego lub paczuli.
Nuta serca: olejki różane z drzewa herbacianego, jaśminowego, geraniowego lub lawendowego.
Nuta głowy: olejki rozmarynowe lub miętowe.
Olejek jojoba jest dobry jako baza, ponieważ wygląda jak płynny wosk. Można go pozyskać wyciskając na zimno orzechy jojoba.
Olejek geraniowy jest dodawany jako harmonia, jest przyjemny w zapachu i przypomina zapach ogrodu latem.
Olejek z drzewa różanego jest dodatkiem orzeźwiającym ma łagodny zapach i przypomina zapach róży.
Olejek paczuli jest ciemną substancją o orientalnym zapachu. Dobrze łączy się z olejkiem z drzewa herbacianego.
Olejek jaśminowy dodaje nam głębi, jest zbierany nocą, ma słodki, lekki zapach.
Olejek cytrusowy poprawia często nastrój, pobudza nas do życia.