W wielu innych kulturach kąpiel stanowi rytuał oczyszczający ciało i umysł. Już w dawnych czasach często stosowano kąpiele z użyciem roślin ziołowych. Dawni uzdrowiciele mieli różne przepisy na kąpiele i nie tylko oczyszczające, niektóre pozostały do dziś. Dodatki takie roślinne można bardzo szybko samemu przygotować i są one tańszym sposobem niż kupowanie gotowych płynów do kąpieli. W sklepach ziołowe płyny są dosyć drogimi kosmetykami a w domu możemy wykonać je o wiele taniej. Wystarczy do kąpieli dodać suszone kwiatki róży z kwiatami lawendy, a po kąpieli skóra staje się gładka i miękka. Zaś liście rozmarynu poprawia ukrwienie i ujędrnia tkankę łączną, a tymianek działa rozkurczowo.
Różne fajne kompozycje kwiatowe można stworzyć i dodawać do kąpieli, dzięki której skóra będzie naturalnie zrelaksowana. Takie olejki mogą także nam umilić kąpiel, lub działać na nasze samopoczucie pozytywnie.
Jeżeli jesteśmy leniwi i nie chce nam się samym szukać i suszyć roślin, to najlepiej je kupować w aptekach lub sklepach zielarskich, ponieważ wtedy na pewno one są z łąk a nie z toksynami lub nawozami. A jeżeli lubisz kwiaty, to załóż sobie ogródek ziołowy, dbaj o niego a potem susz w piekarniku w temperaturze około 50 stopni z wyłączonym termoobiegiem.
Podczs kąpieli ziołowej, woda powinna mieć temperaturę około 38 stopni, ponieważ wyższe temperatury mogą szkodzić naszemu organizmowi, po prostu go obciążają. Zioła najlepiej dodawać do napełnionej wany, aby lecznicze opary nie ulotniły się przedwcześnie. Kąpiel taka powinna trwać około 25 minut nie więcej, ale może mniej. A po kąpieli osuszyć dobrze należy ciało i wetrzeć ulubiony krem czy balsam lub olejek samodzielnie wykonany.
Kąpiel ziołowa:
Różana dla suchej skóry:
2,5 filiżanki kwiatów róży
1 filiżanka kwiatów lawendy
Rumiankowa na zaczerwienienia skóry:
3 filiżanki kwiatów rumianku
1/2 filiżanka kwiatów lawendy
Na ukrwienie z rozmarynu:
2,5 filiżanki kwiatów rozmarynu
1 filiżanka kwiatów rumianku
Rozgrzewająca i relaksująca:
2 filiżanki liści melisy
1 filiżanka liści rozmarynu
1/2 filiżanki kwiatów rumianku
Sposób przyrządzenia:
Suszone kwiaty i liście zalej 1 litrem zimnej wody w garnku zagotuj, przykryj i odstaw na 30 minut, następnie przecedź.
Część roślin włóż do materiałowego woreczka lub owiń lnianą ściereczką i odciśnij.
W łóż do wanny woreczek lub ściereczkę i wlej wywar.