Depilacja kiedyś okolic intymnych obejmowała tylko bikini. Jednak z biegiem lat radykalnie odsłaniamy wrażliwe miejsca, ale wtedy pojawiają się infekcje.

Włoski łonowe jak najbardziej są potrzebne, ponieważ to one tworzą naturalną osłonę miejsc intymnych przed podrażnieniami. Ale to nie jest powód, aby ginekolodzy zabraniali depilacji w tych miejscach. Duże owłosienie także ma swoje minusy, gdy jesteśmy w podróży długiej, do tego krwawienie występuje i nosimy ciasną bieliznę, także występują wtedy drobnoustroje, które powodują infekcje.

Usuwanie włosków ułatwia codzienną higienę, a także zmniejsza ryzyko zakażeń, przy różnych zabiegach. 

Kilka zasad depilacji:

– nie używaj maszynek jednorazowych czy golarek – włoski szybko wrastają i miejsce jest podrażnione i swędzące. Często występuje także wtedy zapalenie mieszków włosowych. Pojawiają się wtedy bolesne krostki, które często sprzyjają infekcjom.  Jednak wiele Kobiet taką formę wybiera i są zadowolone z niej. To zależy od nas samych indywidualnych.

– zaleca się depilację woskiem lub laserem. Depilacja francuska usuwa włoski wszędzie oprócz wzgórku łonowych lub brazylijska, gdzie włoski usuwane są z wzgórka łonowego, warg sromowych i między pośladkami. Nie zaleca się takich zabiegów samodzielnie ani woskiem, ani laserem. Można narazić siebie na infekcje. Warto, także sprawdzić dobrze salon w którym chcesz wykonać depilację, czy dbają o higienę i nie używają wosku kilkakrotnie.

Pamiętać należy, aby po zabiegu zrezygnować przez 2-3 dni z solarium, sauny czy solarium. Warto także, powstrzymać się od seksu, ponieważ możemy podrażnić miejsc intymnych.

Jeżeli masz skórę wrażliwą i delikatną, niestety żadna forma depilacji nie będzie idealna. Można próbować, ale mogą zawsze występować podrażnienia.

Przeciwwskazaniem na zabiegi w gabinecie kosmetycznym jest opryszczka narzędzi płciowych HSV typu 2.