Często podczas zbyt częstych pryszniców i kąpieli osłabiamy swoją skórę, ponieważ pozbywamy się z jej naturalnego tłuszczu i wilgoci. imagesPowinniśmy smarować ciało po każdej kąpieli balsamem. Skóra wtedy otrzymuje składniki pielęgnacyjne, a tkanka łączna zostaje lekko wymasowana i wzmocniona. Najbardziej trzeba pielęgnować skórę tłustą, ze skłonnościami wyprysków. Kąpiel w ciepłej wodzie sprawia, że skóra odparowuje wodę. W rezultacie aby uzupełnić deficyt wilgoci, intensywnie produkuje ona tłuszcz. Może wtedy to wszystko powodować powiększenie porów i powstania wyprysków. Ale tak samo może stać się z skóra suchą, ale w mniejszej ilości. Do tych typów skóry najlepiej nadają się lekkie nawilżające balsamy. Chronią one przed podrażnieniami i utrzymują jej naturalne pH.

Balsam powinno się nanosić na wilgotną skórę, od razu po kąpieli. Dzięki temu wymiesza się z drobinkami wody i łatwiej wchłonie się w skórę i dostarczy jej większą ilość wilgoci. Aby ulepszyć działanie balsamu można przed nakremowaniem szczotką do masażu wymasować ciało, a następnie dopiero wysmarować balsamem. Najlepiej masować ciało sizalową szczotką lekkimi, okrężnymi ruchami.

Do naturalnych kosmetyków powinno się używać wyłącznie olejów roślinnych z pierwszego tłoczenia, wyciskanych na zimno: 

-Olej z nasion wiesiołka super działa na skórę tłusta –  często taka cera ma problem z gospodarką kwasowo-zasadową, dlatego powinniśmy bronić się w odpowiedni sposób przed bakteriami i wirusami, taki olejek wzmacnia odporność i pomaga odbudować kwaśny płaszcz ochronny.

-Olej z pestek brzoskwiń działa super na skórę normalną – na taką skórę taki olej działa pielęgnująco i relaksująco. Super wnika w pory i nadaje skórze naturalną świeżość i delikatny połysk. Do lekkich balsamów często dodaje się tego typu olejki.

– Woda z oczaru wirginijskiego na wypryski – ta woda super działa na wypryski, które czasem są bardzo bolesne, dzięki tej wodzie możemy zmniejszyć pory i tym zmniejszyć wypryski.

Do skóry mieszanej balsam:

60ml oleju z awokado

75ml soku z aloesu

10 g wosku pszczelego

15 g lanoliny ( wosku z owczej wełny)

1. W kąpieli wodnej podgrzej ostrożnie olej i lanolinę do temperatury 60 stopni C, aż wszystkie składniki staną się płynne.

2. Podgrzej sok z aloesu do temperatury 45 stopni C, i powoli dodaj do gorącej mieszanki oleju i wosku, aż powstaje gęsta emulsja. Sok jest wodnym składnikiem balsamu. Ma właściwości pielęgnacyjne przy podrażnione skórze

Do skóry tłustej:

60 ml oleju z wiesiołka

75 ml nalewki z oczaru wirginijskiego

10 g wosku pszczelego

15 g lanoliny ( wosku z owczej wełny)

Do skóry normalnej:

60 ml olejku z pestek brzoskwiń

80 ml wody destylowanej

10 g wosku pszczelego

15 g lanoliny ( wosku z owczej wełny)

1. Aby przygotować balsam, ostrożnie należy podgrzac w kąpieli wodnej olejek z woskiem pszczelim i lanoliną do temperatury około 60 stopni C.

2. Podgrzej także nalewkę z oczaru lub wodę destylowaną do temperatury także 60 stopni C, i dodawaj ją do podgrzanego płynu, cały czas mieszając, aż powstanie kremowa konsystencja.

3. Ostudź mieszankę i wlej do czystej butelki.

Pamiętać, jednak należy że balsamy tego typu nie można trzymać dłużej niż 3 miesiące najlepiej je wykorzystać w jeden miesiąc.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments