Ciąża nie jest chorobą i niezależnie od tego, czy była planowana, czy nie, każda kobieta powinna do niej podejść w sposób odpowiedzialny. Nawet jeśli bardzo się boimy i przechodzi nam przez myśl oddanie dziecka do adopcji, naszym obowiązkiem jest zrobienie wszystkiego, by urodziło się zdrowe i w pełni sił. Czego powinniśmy unikać w ciąży? Czego zupełnie nie możemy robić? A co wpłynie na nas i dziecko pozytywnie?

Czego powinniśmy unikać w trakcie ciąży?

Ciąża bardzo szybko zweryfikuje nasze nawyki żywieniowe i styl życia. Mówi się nawet, że będąc w stanie błogosławionym, organizm sam często z niewiadomych przyczyn odrzuca pewne rzeczy, które lubiliśmy do tej pory (np. smażonego kurczaka czy zupę grzybową). Z drugiej strony, pojawiają się zachcianki i bez problemu potrafimy zajadać się śledziami, chipsami i czekoladą jednocześnie. Nawet jeśli nikt tego nie zrozumie, z reguły nie powinnyśmy sobie tego odmawiać – oczywiście nie do przesady. To, czego powinniśmy unikać w ciąży to restrykcyjnie podchodzenie do każdej potencjalnie zagrażającej dziecku rzeczy. Wielu lekarzy twierdzi, że wprowadzanie zmian w wielu przestrzeniach życia może być stresogenne i w konsekwencji niezbyt dobre dla dziecka. Dlatego np. jeśli do tej pory nie uprawiałaś żadnego sportu ani nie byłaś szczególnie aktywna, to ciąża nie jest dobrym czasem na zaczynanie kariery w siatkówce czy lekkoatletyce.

Czego zupełnie nie możemy robić?

Chcielibyśmy się tu raz na zawsze rozprawić z mitem palenia w czasie ciąży i picia alkoholu. Obie te czynności są bardzo niewskazane i tak naprawdę z chwilą, gdy dowiadujemy się, że spodziewamy się dziecka, powinniśmy rzucić oba te nawyki. Niektórzy lekarze doradzają, by np. zmniejszać ilość wypalanych papierosów, ale w takim wypadku powinniśmy raczej…zmienić lekarza. Palenie w czasie ciąży powoduje, że płód rozwija się dosłownie w komorze gazowej, co powoduje jego niedotlenienie, a w konsekwencji niedorozwój organów. Natomiast spożywanie alkoholu w czasie ciąży grozi tzw. zespołem FAS. Do tej pory nie ustalono bezpiecznej dla płodu dawki alkoholu, dlatego nie wiemy, czy można wypić jedną lampkę wina, czy piwo, czy nic.

Co natomiast wpłynie na nas dobrze?

Generalnie w ciąży wiele rzeczy trzeba sobie po prostu odpuścić. Chodźcie na spacery, jedzcie dobre rzeczy i traktujcie się z miłością. Wykorzystajcie ten czas na uspokojenie się, wyciszenie, odcięcie od pędu codzienności. Po pierwsze, często nie będziecie miały nawet siły, by wykonywać kolejne zlecenia. A po drugie, w końcu jesteście teraz domem dla małego człowieka! Ciąża na pewno przewartościuje i wywróci do góry nogami Wasze dotychczasowe życie, ale pamiętajcie, że jeśli coś zmieniać, to tylko na lepsze!