W pierwszej części naszego cyklu o właściwościach olejków eterycznych mówiliśmy o trzech najskuteczniejszych olejkach w walce z infekcjami górnych dróg oddechowych. Dzisiaj zajmiemy się prawdziwym pogromcą bakterii i wirusów, olejkiem z drzewa herbacianego. Ten olejek jest jedynym z całej gamy olejków, który można stosować bezpośrednio na skórę bez żadnego olejku bazowego. Jakie właściwości posiada olejek z drzewa herbacianego? W jaki sposób go stosować? Zapraszamy do lektury!
Podstawowy lek w medycynie naturalnej
Olejek herbaciany jest szeroko używany w medycynie naturalnej. Oryginalny olejek pozyskiwany jest z liści drzewa herbacianego, Melaleuca alternifolia, rosnącego głównie w gęstych australijskich lasach. Z ciekawostek dodamy, że ten gatunek drzew został odkryty przez znanego podróżnika, Jamesa Cooka. Wg legendy, Cook był zaskoczony, że wśród lokalnej ludności napar z liści drzewa to uniwersalny lek na wiele problemów. My zostawiamy jednak legendy na wieczorne opowieści, tymczasem omówmy właściwości lecznicze olejku herbacianego.
Olejek herbaciany: zastosowanie na skórę trądzikową lub problematyczną
Początkowo używano naparu z liści drzewa herbacianego na oparzenia i długo gojące się rany. Odkryto, że napar ma właściwości odkażające i przyspieszające leczenie. Wykazywał działanie antybakteryjne, przeciwgrzybiczne, antywirusowe, antyseptyczne (czyli przeciwzapalne), stymulujące odbudowę tkanek skórnych, a także owadobójczo i napotnie. Bardzo szybko zorientowano się, że nie tylko okłady, ale także esencja i olejek z drzewa herbacianego ma wspaniałe możliwości. Obecnie jest to nieodłączny składnik dobrych kosmetyków, np. przeciwko trądzikowi! Jeśli chcielibyście wypróbować jego działanie na skórze problematycznej, przede wszystkim należy zrobić test uczuleniowy: kroplę olejku wsmarować w skórę i odczekać godzinę. Jeśli testy przebiegną dobrze, można zacząć terapię, która, przy okazji, jest bardzo tania. Nie warto przepłacać za kosmetyki z „zawartością olejku herbacianego”, a kupić olejek za grosze i używać samodzielnie lub ze sprawdzonymi kosmetykami. Przykłady: olejkiem można bezpośrednio smarować opryszczkę kilka razy dziennie, zrobić z niego tonik, rozpuszczając kilka kropel w szklance przegotowanej wody, wykonać kąpiel parową (czyli ręcznik na głowę i kilka minut wdychania ciepłej wody z olejkiem), dodać olejek do maseczki z glinki, do kremu lub do olejku do masażu. Jak już wspomnieliśmy, olejek z drzewa herbacianego działa silnie przeciwgrzybicznie i przeciwzapalnie, a dodawany regularnie do kąpieli pomoże wyleczyć infekcje intymne.
Inne działanie lecznicze
Wykazano, że olejek z drzewa herbacianego sprawdza się dobrze podczas infekcji górnych dróg oddechowych, w szczególności zatok. Zwalcza także ból głowy – wymaga to jednak regularnych inhalacji. Wszystko dzięki przeciwwirusowemu i przeciwbólowemu działaniu. Inne, bardzo pomocne zastosowanie, to naturalne lekarstwo na infekcję ucha. Przygotowuje się wtedy mieszankę olejku i oliwy, lekko podgrzaną i wkrapla kilka kropel do bolącego ucha dwa razy dziennie, dzięki czemu skutecznie zabija się bakterie i rozpuszcza woskowinę, w której się rozmnażają. Taką kurację można stosować nawet u małych dzieci – warto to skonsultować z lekarzem. Masaże z dodatkiem olejku herbacianego łagodzą bóle mięśni i stawów, są wskazane przy chorobach reumatycznych (podobnie jak olejek pichtowy). Olejek ten wpływa też zbawiennie na stymulowanie układu odpornościowego, dzięki czemu szybciej pokonujemy infekcje.