Wiele kobiet zmaga się z suchymi i łamliwymi włosami, co jest przyczyną ich kompleksów i niskiego mniemania o nich samych. Kiedy kolejne kosmetyki „cuda” reklamowane przez idealne (na zdjęciach) blogerki nie działają, a każda próba reanimowania włosów kończy się klęską, warto na chłodno przeanalizować kilka faktów. Dzisiaj opowiemy Ci o sposobach na poprawienie kondycji włosów, ale od razu zaznaczamy, że w walce o zdrowe włosy liczy się przede wszystkim cierpliwość i regularność. Żaden najdroższy specyfik tego nie zastąpi. Zapraszamy do lektury!

Dlaczego włosy są łamliwe?

Zanim zaczniesz jakąkolwiek kurację, musisz odpowiedzieć sobie na kilka pytań i poszukać przyczyny problemów, a nie łatać objawy. Ogromnym czynnikiem wpływającym na wygląd i kondycję włosów są geny, czego nie da się przeskoczyć. Nie oznacza to jednak, że jesteśmy skazane na kiepski stan przez całe życie, bo każdy typ włosa da się wyprowadzić do najlepszego dla niego stanu. Odpowiedz na kilka pytań: jaki jest typ Twoich włosów? Czy często farbujesz włosy, używasz prostownicy lub lokówki? W jaki sposób suszysz swoje włosy? Jaka jest Twoja dieta – różnorodna i bogata w witaminy i minerały, a może niedbała i obfitująca w cukier i węglowodany? Czy palisz papierosy? Dalej, w jaki sposób pielęgnujesz swoje włosy, czy zwracasz uwagę na skład kosmetyków, czy używasz tylko drogeryjnych specyfików?

Współzależność: krok pierwszy, nieprawidłowa pielęgnacja

Na początku odpowiedzi na te pytania mogą sprawić Ci trudność, ale szybko przekonasz się, że każdy element jest ze sobą połączony. Zacznijmy od pielęgnacji włosów, czyli sposobu, w jaki się z nimi obchodzisz. Czego nie robić z włosami? Jeśli Twoje włosy są łamliwe, nie powinnaś czesać ich zaraz po umyciu, ale rozczesać przed. Nie kłaść się spać, zanim dobrze nie wyschną i zapleść luźny warkocz, który zminimalizuje uszkodzenia mechaniczne. Jeśli pływasz, przed wizytą na basenie zabezpiecz włosy olejkiem. Nie susz ich gorącym nawiewem, a włącz letni lub zimny. Po co suszarkom gorący nawiew? Świetnie sprawdza się przy maseczkach – jeśli owiniesz włosy z nałożoną na nie maską folią i ręcznikiem, po czym użyjesz ciepłego nawiewu, składniki odżywcze wchłoną się szybciej i skuteczniej! Odstaw na kilka tygodni prostownicę i lokówkę, sprawdź, czy ich używanie wpływa negatywnie na Twoje włosy. Pamiętaj, że każdy mały krok wpływa na kondycję Twoich włosów, nawet jeśli jeszcze tego nie dostrzegłaś.

Dieta przyjazna włosom

Poza zewnętrzną pielęgnacją, najlepiej zadziała regularna suplementacja wewnętrzna. Już po trzech tygodniach takiej kuracji widać będzie pierwsze zmiany. Włosy bardzo lubią siemię lniane, dlatego każdego ranka możesz jeść łyżeczkę siemienia zalanego ciepłą wodą (tzw. kisiel). Spożywanie kilku łyżeczek miodu dziennie nie tylko pozytywnie wpłynie na włosy, ale i na Twoje samopoczucie. Jeśli nie czujesz się pewnie z domową suplementacją, skonsultuj z lekarzem lub farmaceutą jakąś z dostępnych na rynku mieszanek witaminowych z dużą zawartością cynku, selenu, skrzypu polnego i witaminy A i E.

Olejowanie włosów

Bardzo dobrze sprawdza się też olejowanie włosów przed każdym myciem. Wystarczy 10-20 minut, by część składników odżywczych z olejku wniknęła w strukturę włosa i dodała mu witalności. Na początek kupuj małe ilości olejków i testuj, który z nich będzie dla Ciebie najlepszy. Do najbardziej odżywczych należą: olejek arganowy, z pestek malin, lniany czy jojoba. Jest kilka sposobów na olejowanie włosów, np. nakładanie na suche lub mokre włosy.a