Zastanawiasz się, jaką fryzurę zrobić sobie na wakacje? Hitem ostatnich miesięcy jest ombre, czyli stopniowe rozjaśnianie włosów kilka centymetrów od nasady aż po same końce. Większość fryzjerów powie, że to fryzura idealna dla brunetek. Jeśli więc jesteś zainteresowana dokonaniem zmian na swoich włosach, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł.

Czy do ombre trzeba mieć długie włosy?

Większość prezentowanych fryzur zwykle pokazywana jest na długowłosych osobach. Nie jest to jednak wymóg do ombre, bo ten typ farbowania może świetnie wyglądać nawet na krótkich włosach. Oczywiście przed podjęciem decyzji o farbowaniu warto porozmawiać z dobrym fryzjerem, który będzie w stanie obiektywnie ocenić, jak dana fryzura przedstawi się na naszej głowie.

Dlaczego tak ważne jest, by wybrać dobrego fryzjera?

Nie ma się co czarować, kiepski fryzjer może zrobić nam na głowie większą szkodę niż dzieło sztuki. Najczęstszym błędem podczas koloryzacji ombre jest nieumiejętność w dobraniu odcienia oraz nienaturalne kontrastowanie. Chodzi o to, że ombre nie powinno wyglądać w tak, że jasny kolor odcina nam się od ciemnego na pierwszy rzut oka, a płynnie przechodzi do coraz jaśniejszego odcienia. Często też zdarza się, że niedoświadczony fryzjer nie potrafi ocenić, jak na dany kolor zareaguje konkretny typ włosa i zamiast pięknego blond ombre zrobi nam np. rude. Nie twierdzimy tu, że ombre wygląda korzystnie tylko w jasnych kolorach, ale jeśli ktoś marzy o blond ombre to wolałby nie mieć na głowie żadnej niespodzianki.

Jak powinno wyglądać profesjonalnie wykonane ombre?

Znani styliści mówią, że aby ombre prezentowało się pięknie, kluczową sprawą jest wielowymiarowy efekt i płynne przejścia kolorów. Dlatego może się zdarzyć, że fryzura nie wyjdzie po pierwszej wizycie w salonie fryzjerskim i zostaniemy zaproszeni ponownie. Najważniejsze jest odpowiednie stonowanie kolorów od bazowego odcienia. Bardzo ważna jest technika nakładania farby na włosy. Zazwyczaj fryzjer dzieli je na kilka warstw i rozjaśnia niewielkie partie włosów wyżej czubka głowy tworząc refleksy. Natomiast niższe partie włosów są rozjaśniane wg grubszych pasemek. W kierunku końcówek włosów nakłada się też kolor o większym natężeniu, by uzyskać pożądany efekt kontrastu.

Podczas wizyty u fryzjera…

Dobry fryzjer zanim weźmie cokolwiek do ręki, porozmawia z tobą o twoich oczekiwaniach, dokładnie obejrzy twoje włosy i przedstawi swoją opinię. Dopiero później zabierze się za wykonywanie jakiegokolwiek zabiegu pielęgnacyjnego lub stylizacyjnego. Podczas robienia ombre często zdarza się, że fryzjer zaproponuje ci dodatkowe usługi – np. podcięcie zniszczonych końcówek lub maska regenerująca na rozjaśnione włosy. Warto z nich skorzystać, ponieważ trzeba pamiętać o tym, że zniszczone włosy wymagają od nas szczególnej pielęgnacji i odżywienia. Dlatego przez pierwsze tygodnie po farbowaniu po myciu nakładaj na nie dobrą odżywkę.