Polska zima jest piękna, ale mroźna i długa. Zimą funkcjonujemy głównie w ciemnościach i minusowych temperaturach, co znacznie odbija się na naszej skórze. Obszarami na ciele, które najbardziej narażone są na przesuszenie i pękanie są twarz i dłonie. Na pewno znacie to z autopsji – wystarczy umyć ręce i zapomnieć o dokładnym ich osuszeniu, a następnie wyjść na zewnątrz, aby już po kilku godzinach mieć piekące i pękające dłonie. Dzisiaj porozmawiamy o tym, w jaki sposób pielęgnować dłonie zimą. Koniecznie przeczytajcie ten artykuł!

Rękawiczki to podstawa

Skóra na dłoniach jest bardzo cienka i pozbawiona gruczołów łojowych. Te dwie zależności czynią dłonie wrażliwymi na niskie temperatury i wilgoć. Poza tym, nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele czynności, które wykonujemy w ciągu dnia wpływa na ich kondycję, np. kontakt z różnego rodzaju detergentami, bakteriami i zarazkami. Dlatego przyjmijmy, że absolutną podstawą chroniącą dłonie przed czynnikami zewnętrznymi powinny być rękawiczki! Zwróćcie uwagę, z jakiego materiału są wykonane, lepiej zainwestować w lepszej jakości rękawiczki (z wełny, skóry) niż męczyć dłonie w poliestrze (w którym jest zimno i powoduje nadmierne pocenie). Zabieraj je ze sobą zawsze, kiedy wychodzisz poza dom. Dobrze jest mieć kilka par, które schowasz do kieszeni płaszcza czy kurtki, a dodatkową włożysz do torebki. Poza tym, pamiętaj także o rękawiczkach podczas sprzątania domu czy mycia naczyń. Nawet zwykłe gumowe rękawice założone na kilka minut uchronią Twoje dłonie przed podrażnieniami.

Krem po każdym umyciu

Jeśli Twoje dłonie są w dobrej kondycji, nie musisz używać kremu do rąk po każdym kontakcie z wodą. Wystarczy Ci krem ochraniający skórę dłoni, najlepiej z witaminą A i E. Natomiast jeśli Twoje dłonie są już przesuszone i podrażnione, krem jest koniecznością. Na noc możesz smarować je maścią z dużą zawartością allantoiny (pomaga w regeneracji skóry), a podczas dnia wybierz krem z bogatym składem, np. olejkiem arganowym, kolagenem, witaminą A czy kwasem hialuronowym. Dobrze działają wszystkie kremy kojące, rozmiękczające, ochronne i odżywcze. Unikaj kremów nawilżających, których nie należy używać zimą przed wyjściem z domu.

Zwróć uwagę, czym myjesz dłonie

Zwykle nie interesuje nas, czym myjemy dłonie. Niestety, mydła w toaletach publicznych to najczęściej najtańsze produkty, zawierające SLS i SLES, czyli substancje silnie oczyszczające. Dlatego w domu warto zainwestować w delikatniejsze mydło, które będzie zawierało dodatkowe substancje łagodzące, np. roślinne wyciągi lub olejki. Dobrym pomysłem są także kremowe mydełka w kostce, które możemy samodzielnie wykonać w domu – na bazie oliwy, wosku, olejów i olejków eterycznych