Pojawienie się pierwszych zmarszczek na skórze twarzy jest zaskakujące dla większości z nas. Zwykle przez lata walczymy z trądzikiem, a później z różnego rodzaju wysypami (np. przed okresem lub po zjedzeniu produktów, które wzmagają produkcję sebum), więc czasem trudno jest uwierzyć, że problem zmarszczek zaczął nas dotyczyć. Najczęściej zauważymy je w okolicy oczu i ust, ale także na czole. Czy są jakieś domowe sposoby, które pozwolą nam z nimi skutecznie walczyć? Koniecznie przeczytajcie o nich poniżej.

Po pierwsze, zdrowy tryb życia

Zdajemy sobie sprawę, że rady w stylu „unikaj stresowania” oraz „jedz zdrowo” mogą okazać się bardzo trudne do wdrożenia w codzienne życie. Jednak są małe czynniki, które długotrwale wdrażane przyniosą pozytywne efekty. Przykładowo, rzucenie palenia, picie większej ilości wody w ciągu dnia, włączenie do diety warzyw i owoców, wybranie schodów zamiast windy albo książki zamiast komputera to codzienne wybory, które składają się na tryb życia. Zmarszczki tworzą się głównie dlatego, że skóra jest niedotleniona – więc musimy zrobić coś, co zmotywuje ją do pracy (tlen dociera do komórek poprzez krew, więc kolokwialnie mówiąc – musimy podnieść ciśnienie).

Po drugie, masaże skóry twarzy

Aby wspomóc i przyspieszyć procesy zachodzące pod skórą, dobrym nawykiem będą codzienne masaże. To proste do wprowadzenia i nie zabiera dużo czasu. Możemy np. kupić gąbkę do mycia twarzy (typu konjack) i podczas porannego przygotowywania się do dnia poświęcić skórze o minutę więcej, niż zwykle. To samo wieczorem – wydłużyć nieco wklepywanie kremu, dokładnie pomasować skórę na całej twarzy. Osoby, które są zainteresowane bardziej zaawansowanymi praktykami, znajdą kilkadziesiąt sposobów na własnoręczne masaże w sieci!

Po trzecie, kremy przeciwsłoneczne

Zmarszczki mają niezbyt lubianą przez nas właściwość – lubią się pogłębiać. O ile możemy pomóc im w wygładzaniu masażami, to lepiej sprawdzi się używanie kremów z filtrami UV przez cały rok. Wystawianie skóry twarzy na działanie słońca to niezbyt dobry pomysł – promienie słoneczne szybko odwadniają skórę i pozbawiają niektórych witamin (wytwarzając przy okazji witaminy z grupy D). Najrozsądniejszym rozwiązaniem jest używanie kremów z filtrami 15 lub 20 UV, by lekko chronić skórę, a przy tym nie przeszkadzać w produkcji witaminy D.

Po czwarte, domowe maseczki

Na pierwsze zmarszczki dobrze działają maseczki domowej produkcji. Jeśli chodzi o walkę z tzw. kurzymi łapkami, najprostszym sposobem są plastry ogórka na oczy, a na pozostałą część twarzy wmasowanie kilku kropel oliwy z cytryną. Witamia C, E i A mają kluczowe znaczenie dla skóry, dlatego warto szukać produktów z jej wysoką zawartością (np. marchewka).