Od kilku lat przeżywamy prawdziwy bum na kosmetyki naturalne – w Polsce otwiera się coraz więcej marek, jak i również sprowadzamy naturalne produkty zarówno ze Wschodu, jak i Zachodu. Kosmetyki naturalne lub ekologiczne, są droższe od tych powszechnie spotykanych w drogeriach, jednak świadomi klienci dodatkowe złotówki traktują jako inwestycję w swoje zdrowie i urodę. Dzisiaj opowiemy o zaletach i wadach naturalnych kosmetyków oraz dlaczego warto ich spróbować. Zapraszamy do przeczytania poniższego artykułu.

Pozytywny wpływ na zdrowie

Coraz więcej osób zmaga się z różnego rodzaju alergiami i podrażnieniami. Jak dowodzą najnowsze badania, część z tych dolegliwości może być spowodowana kosmetykami, których używamy na co dzień, i to nie tylko tymi, które wywołują na skórze wręcz natychmiastową reakcję. W USA przez wiele miesięcy trwała dyskusja na temat wpływu antyperspirantów (a konkretnie glikolu propylenowego i soli aluminium) na tworzenie się w organizmie komórek nowotworowych prowadzących do raka piersi – najpowszechniejszej występującej choroby wśród kobiet. Faktem jest, że drogeryjne kosmetyki często zawierają pokaźną część tablicy Mendelejewa, od substancji silnie oczyszczających i drażniących (SLS/SLES – czyli nienaturalnie wytworzone odpowiedniki sody oraz chlor), przez syntetyczne zapachy (również wywołujące alergie), po parabeny (czyli znowu, substancje rakotwórcze, które przez długi czas odkładają się w organizmie). Poza nimi można znaleźć naprawdę straszne substancje, np. formaldehyd! Okazuje się, że czytania składów kosmetyków powinno się uczyć już na wczesnym etapie edukacji szkolnej.

Czy wyższa cena to przesada?

Nie mówi się o tym wiele, ale na rynku pojawiają się już kosmetyki stworzone w zasadzie „mniejszego zła”. Oznacza to, że w dużym procencie składają się z substancji roślinnych, które poddawane są chemicznej konserwacji. Taki produkt jest mniej szkodliwy dla zdrowia oraz nieznacznie droższy od tego drogeryjnego, więc jeśli jesteś osobą, która nie lubi drastycznych zmian, warto zacząć od małych kroczków. Takie kosmetyki kupisz w popularnych drogeriach, jako ich własne produkcje. A co w takim razie z kosmicznie drogimi kosmetykami eko? Prawda jest taka, że używanie kosmetyków ekologicznych z najwyższych półek jest wymagające i ze względu na pieniądze oraz na przechowywanie. Część z tych kosmetyków należy zużyć np. miesiąc po otwarciu, a wszystkie wiemy, jak to może wyglądać w praktyce. Dlatego dla osób, które nie chcą wydawać fortuny i popadać w przesadę, polecamy porozglądać się za „wygodnymi” firmami, które oferują naturalne kosmetyki, w rozsądnej cenie i o dłuższym czasie przechowania, jak np. Forever Living Products czy inne tego typu.