Wbrew pozorom trądzik nie jest przypadłością wieku dojrzewania. Zaczęto rozróżniać te dolegliwości dopiero kilka lat temu – jeśli zmagasz się z trądzikiem, chociaż masz już o wiele więcej niż naście lat, koniecznie przeczytaj ten artykuł. Jak sobie poradzić z trądzikiem na dojrzałej skórze?

Czy to na pewno trądzik?

Przede wszystkim upewnij się, że problem jaki ciebie dotyczy na pewno jest trądzikiem. Być może powinieneś to skonsultować u dermatologa. Na naszej skórze bardzo często mogą pojawić się zmiany, które mają podłoże zupełnie inne, niż byś przypuszczał – zwłaszcza, jeśli nie miałeś trądziku, gdy byłeś nastolatkiem. Może to być uczulenie na kosmetyki, których obecnie używasz lub znak, że twoja cera nie jest odpowiednio oczyszczona. Może to być reakcja na jakiś produkt spożywczy – bardzo często występuje alergia na czekoladę (przez występowanie kakao) oraz nietolerancja laktozy. Być może masz też zachwianą równowagę hormonalną.

Znajdź przyczynę

Szukanie przyczyny występowania zmian na skórze wcale nie jest proste. Czasem może trwać kilka miesięcy, a nawet lat. Nie zniechęcaj się, a działaj! Co możesz dla siebie zrobić? Badania pokazują, że najczęstszą przyczyną występowania trądziku u osób dorosłych jest dieta oraz stres. Wiele kobiet próbuje leczyć się na własną rękę pigułkami antykoncepcyjnymi, które rzeczywiście mogą przynieść wymierne efekty, ale po odstawieniu pigułek problem wraca. Przede wszystkim trzeba skupić się na redukcji stresu w naszym życiu, który działa tragicznie na cały organizm. Jeśli chodzi o skórę, stres nasila produkcję łoju (co zatyka pory i powoduje stany zapalne) oraz wzmaga pocenie się (pot pozostawia na naszej skórze sól, która ją wysusza). Wiadomo, że uniknięcie stresu w świecie, w którym żyjemy wydaje się praktycznie niemożliwe, dlatego warto próbować chociaż go minimalizować. Po drugie, zmiana diety, która również wpływa na cały organizm. Spożywanie produktów o wysokim indeksie glikemicznym, przetworzonych i fast foodów na pewno nie przyczyni się do gładkiej i olśniewającej cery. Jedzenie, w którym znajduje się mnóstwo konserwantów i chemii silnie uczula i wywołuje rozmaite reakcje alergiczne. Tutaj ważne jest eksperymentowanie – odstaw na trzy tygodnie cukier i zobacz, jaki to ma wpływ na twoje ciało. To samo możesz zrobić z produktami mlecznymi, mięsem czy fast foodami. Jeśli będziesz na tyle wytrwały, efekty na pewno cię zachwycą i nie będziesz chciał wrócić do starych nawyków.

Skończ z kosmetykami dla skóry trądzikowej

Trądzik u osób dorosłych ma zupełnie inne podłoże, niż ten młodzieńczy. Dlatego stosowanie kosmetyków przeznaczonych do skóry trądzikowej – czyli tłustej, może bardziej zaszkodzić. Najważniejszym elementem jest bowiem nawilżanie skóry, a nie jej dodatkowe wysuszanie. Kosmetyki do cery trądzikowej często mają w składzie alkohol, który bardzo podrażnia skórę suchą. Zaprzyjaźnij się zatem z aloesem i wszystkimi produktami, które pomogą nawilżyć cerę.