Czy podejrzewasz alergię u twojego dziecka? Niestety, żyjemy w środowisku, które przesiąknięte jest zanieczyszczeniami i chemią, co powoduje alergie nawet u osób, które nigdy w życiu nie były na coś uczulone. Taka sama sytuacja może zdarzyć się dzieciom – okazuje się, że tendencja do wystąpienia alergii u najmłodszych niekoniecznie musi być dziedziczona, coraz częściej występują tzw. alergie nabyte. Dziś porozmawiamy o tym, jak przetrwać najtrudniejszy dla dziecka czas, kiedy alergia najbardziej daje o sobie znać.
Najczęściej występujące alergie
Zastanawiałaś się kiedyś, czym właściwie jest alergia? Najprościej tłumacząc, alergia jest nadmierną reakcją naszego układu odpornościowego na substancje (nazywane alergenami), z którymi organizm zazwyczaj radzi sobie bardzo dobrze. Organizm traktuje alergeny jako alarmujący stan i próbuje z nimi walczyć na wszelkie sposoby. Jakie alergeny najczęściej uczulają? Po pierwsze, tzw. alergeny wziewne, do których zalicza się roztocza. Roztocza, czyli mikroskopijne insekty żyją sobie wokół nas i odżywiają się martwymi komórkami skóry, które złuszczamy każdego dnia. Roztocza znajdują się przede wszystkim w kurzu, materacach, dywanach i zasłonach (albo w pleśni). Alergię u najmłodszych może wywołać też sierść albo mocz zwierząt domowych. Po drugie, alergeny pokarmowe. Kiedyś najczęściej występującą alergią była nietolerancja laktozy, obecnie „dorównuje” jej nietolerancja glutenu. Uważaj także na owoce, które je twoje dziecko, np. truskawki bardzo często uczulają. Po trzecie, alergię mogą wywołać ukąszenia owadów. Jad niektórych owadów może wywołać bardzo groźne symptomy, więc trzeba uważnie obserwować swoje dziecko – szczególnie latem.
Jak pomóc dziecku?
Do tej pory nie znaleziono skutecznego sposobu na alergię. To, co możemy zrobić, to łagodzić symptomy oraz ograniczać kontakt dziecka z alergenami. Warto przebadać dziecko pod kątem konkretnych alergii, a w okresie szczególnego nasilenia objawów – stosować przepisane przez lekarza leki antyhistaminowe lub spraye steroidowe. Musisz być jednak świadoma, że po spożyciu leków antyhistaminowych dziecko może czuć się ospałe i zmęczone, a co za tym idzie – może mieć problemy z odrabianiem lekcji lub skupieniem się nawet na prostych czynnościach.
Jak możesz pomóc dziecku? Jeśli wiesz, na co jest uczulone postaraj się zmniejszyć jego kontakt z alergenami, np. alergie na kurz i roztocza – sprzątaj częściej dom, pierz pościel w wyższej temperaturze, często wietrz pokoje i dbaj o higienę malucha. Przy alergiach pokarmowych trzeba bardziej uważać – o ile w domu bez problemu skontrolujesz, co je twoje dziecko, powinnaś powiadomić o nietolerancji danego pokarmu szkołę czy rodziców przyjaciół dziecka. Tłumacz wszystko również swojemu dziecku, które także może o siebie zadbać. Oczywiście, im będzie starsze, tym edukacja w tym zakresie będzie prostsza, dlatego nie poddawaj się i pomagaj dziecku w przetrwaniu tego czasu.