Lakowanie zębów to zabieg profilaktyczny, który pozwala zabezpieczyć je przed rozwojem próchnicy. Polega na nałożeniu na powierzchnię zębów – najczęściej przedtrzonowców i trzonowców – specjalnego laku, który chroni je przed pojawieniem się ubytków próchnicowych. Lakowanie zębów jest w pełni bezpiecznym zabiegiem, który zazwyczaj wykonuje się u dzieci.

Z tekstu dowiesz się:

  • co to jest lakowanie zębów,
  • jakie są wskazania do jego wykonywania,
  • jak przebiega lakowanie zębów krok po kroku,
  • ile trwa lakowanie zębów,
  • czy po lakowaniu zębów można jeść,
  • czy lakowanie zębów jest szkodliwe.

Próchnica to bardzo rozpowszechniona choroba – borykają się z nią dzieci, młodzież, osoby dorosłe i seniorzy. Ma ona wpływ nie tylko na estetykę uśmiechu – jest bolesna, może powodować przedwczesną utratę zębów i – jak dowodzą liczne badania – jest powiązana z wieloma chorobami ogólnoustrojowymi.

Na szczęście próchnicy można w dużej mierze zapobiegać. Pozwalają na to m.in. prawidłowa higiena stomatologiczna (domowa i profesjonalna) oraz regularne wizyty u dentysty – wcześnie wdrożone leczenie zachowawcze zębów pozwala uniknąć długotrwałej, inwazyjnej terapii. Nie można zapominać również o zabiegach profilaktycznych – jednym z nich jest lakowanie zębów.

Lakowanie zębów – co to jest?

Lakowanie zębów to prosty, nieinwazyjny i bezpieczny zabieg, polegający na nałożeniu na powierzchnie zębów – najczęściej przedtrzonowców i trzonowców – specjalnego laku stomatologicznego. Lak tworzy na zębach warstwę ochronną, zabezpieczającą przed rozwojem ubytku próchnicowego.

Lakowanie zębów – kiedy się je wykonuje?

Najczęściej przeprowadzane jest lakowanie zębów u dzieci – zaleca się je wykonać wtedy, gdy u dziecka pojawiają się zęby stałe, zwłaszcza przedtrzonowe i trzonowe, które wyrzynają się długo, co utrudnia ich prawidłową higienę i zwiększa ryzyko rozwoju próchnicy. Jeśli lekarz stwierdzi taką konieczność, przeprowadzone może zostać również lakowanie zębów mlecznych.

Lakowanie zębów u dorosłych stosuje się rzadziej, a to ze względu na fakt, że lak nałożony może zostać tylko na zęby w pełni zdrowe, nieobjęte próchnicą. U dorosłych częściej wykonywanym zabiegiem profilaktycznym jest fluoryzacja.

Na czym polega lakowanie zębów? Zabieg krok po kroku

Lakowanie zębów składa się z kilku etapów:

  • Na początku lekarz dokładnie oczyszcza powierzchnię zęba z osadów i płytki nazębnej. Wykorzystuje w tym celu nakładkę w formie szczoteczki do zębów przymocowaną do mikrosilnika.
  • Następnie powierzchnia zęba jest lekko wytrawiana specjalnym żelem – po chwili wytrawiacz się usuwa, a ząb jest dokładnie osuszany.
  • Na koniec stomatolog nanosi na ząb warstwę laku – ma on płynną postać, więc doskonale wypełnia wszystkie bruzdy na powierzchni zęba. Czasami lak jest kolorowy, więc cały zabieg staje się dla dziecka atrakcją. Kończy się on utwardzeniem laku przy pomocy lampy.

Ile trwa lakowanie zębów?

Lakowanie zębów u dzieci to szybki zabieg – zabezpieczenie lakiem jednego zęba, zależnie od tego, czy dziecko współpracuje z dentystą, trwa nie dłużej niż 5-10 minut.

Czy po lakowaniu zębów można jeść?

Jeśli przeprowadzony został tylko zabieg lakowania, w zasadzie od razu po jego zakończeniu można normalnie jeść i pić. Często jednak lakowanie zębów u dziecka łączone jest z fluoryzacją – w takiej sytuacji wskazane jest powstrzymanie się od jedzenia i picia przez około 2 godziny.

Czy lakowanie zębów jest szkodliwe?

Lakowanie zębów to zabieg całkowicie bezpieczny, nieinwazyjny i nieobarczony ryzykiem powikłań oraz skutków ubocznych. Jest też zupełnie bezbolesny. Można wykonywać go tak często, jak jest to potrzebne, np. wraz z pojawianiem się u dziecka kolejnych zębów stałych.

Odpowiednia profilaktyka wprowadzana już od najmłodszych lat znacznie zmniejsza ryzyko rozwoju próchnicy. Właściwa dieta, prawidłowa codzienna higiena jamy ustnej, regularne odwiedzanie dentysty – m.in. w celu wykonania zabiegu lakowania – to trzy proste kroki do zachowania zdrowia i estetyki uśmiechu!