Ciąża to dla każdej kobiety na świecie bardzo wyjątkowe przeżycie, które wywraca wszystko do góry nogami – także nasz organizm. W kilka tygodni stajemy się bardziej zmęczone, obniża się wydolność, a płynne wejście po schodach na czwarte piętro wydaje się szczytem kondycyjnym. Oczywiście, jest wiele kobiet w ciąży, które uprawiają sport i czują się świetnie, jednak osoby, które wcześniej nie miały wiele do czynienia z aktywnością fizyczną raczej nie powinny zaczynać. Jak zadbać o swoje zdrowie w ciąży nie zmieniając drastycznie dotychczasowego trybu życia? Dowiesz się tego z poniższego artykułu!

Uważnie słuchaj swojego ciała

Pierwszy trymestr to dosłowny rollercoaster hormonalny, ale dalsze tygodnie nieco stabilizują poziom hormonów w naszym ciele. Zmiany zachodzą jednak z każdym dniem, w miarę jak dziecko rośnie i przybiera na wadze – rozpycha się w brzuchu, przesuwając organy, które i tak funkcjonują na wyższym poziomie. To całkowicie naturalne i nie ma się czego obawiać. To, o czym powinnyśmy pamiętać, to wsłuchiwanie się w aktualne potrzeby naszego organizmu, które mogą się diametralnie różnić w zależności od tygodnia. Jeśli potrzebujesz spać 15h dziennie, zrób to. Jeśli czujesz, że powinnaś zwolnić tempo i odpocząć – zrób to. Masz ochotę na zjedzenie potrawy, której do tej pory nie nienawidziłaś? Może w tej chwili Twój organizm potrzebuje konkretnej witaminy! W ciąży żaden stan nie jest dziwny, więc bądź otwarta na wszelkie sytuacje, jakie Cię spotkają.

Profilaktyka

Od początku ciąży powinnaś być pod stałą kontrolą lekarza oraz położnej. Badaj się regularnie i zgłaszaj wszystkie zmiany i problemy, a także np. planowane podróże do innych krajów. Ostatnimi czasy amerykańscy lekarze dowiedli, że kobiety w ciąży jak najbardziej mogą latać samolotem do 38 tygodnia ciąży, jednak przed lotem warto skonsultować się z lekarzem. Pamiętaj jednak, by nie popadać w przesadę i nie biegać na kontrole z każdym kaszlnięciem. Traktuj się tak jak do tej pory, lecz z myślą o tym, że jesteś domem dla Twojego dziecka i właśnie z tego powodu powinnaś być bardziej sumienna jeśli chodzi o profilaktykę.

A co ze sportem?

Tak jak już napisaliśmy wyżej, kobiety, które są aktywne sportowo przed ciążą mogą kontynuować swoje treningi w ciąży, jednak bez podwyższania poziomu ich intensywności. W końcu przychodzi czas na spowolnienie i warto zamienić bieganie na np. pływanie czy jogę. Natomiast kobiety, które do tej pory unikały aktywności sportowej raczej nie powinny zaczynać swojej kariery z byciem fit podczas ciąży. Rosnące dziecko jest wystarczającym obciążeniem dla organizmu, by radził sobie z dodatkowym ubytkiem kalorii i zmęczeniem. W zamian za to można zwiększyć ilość spacerów.