Nie ma już chyba takiej Polki, która nie usłyszałaby chociaż raz o Ewie Chodakowskiej albo Annie Lewandowskiej. Bez względu na to, jakie te panie wzbudzają emocje, uczyniły wiele dobrego dla naszej społecznej świadomości. Nie chodzi tylko o sławne ruszenie się z kanapy i zmotywowanie do ćwiczeń, ale spojrzenie na kwestię diety. Świat fitnessu i treningów jak mantrę powtarza, że jedynie zdrowa dieta i aktywny styl życia przyniosą nam oczekiwane i trwałe efekty. Dlatego dzisiaj opowiemy nieco o zdrowym jadłospisie, który wspomoże nasze odchudzanie oraz pozwoli utrzymać wypracowaną sylwetkę w ryzach. Zapraszamy do lektury tego tekstu!

Pij dużo wody

To nie jest utarty slogan – by utrzymać nasze ciało w dobrej kondycji, powinniśmy każdego dnia pić ok. 2 litrów czystej zimnej wody. Jeśli naszym celem jest pozbycie się nadmiaru kilogramów, odrzucamy z diety wszystkie napoje poza wodą, herbatkami ziołowymi i czarną kawą bez cukru. Większość soków owocowych dostępnych na rynku pochodzi niestety z koncentratów (znacznie korzystniejsze są te zrobione z przecierów), które rozcieńcza się wodą z dodatkiem cukru i słodzików. Często zawierają także konserwanty. Jeśli chodzi o zmineralizowanie wody, powinniśmy skupić się na wodzie niegazowanej, od czasu do czasu pijąc średniozmineralizowaną bądź wysokozmineralizowaną. Prawdę mówiąc, w Polsce najlepszym źródłem wody jest nasz własny kran!

Rezygnacja z przetworzonych słodyczy

Jak dowiodło już niejedno badanie, ludzki organizm momentalnie uzależnia się od cukru, który negatywnie wpływa m. in. na pracę mózgu (w tym naszej zdolności do skoncentrowania się na jednej rzeczy) i odkładanie się tkanki tłuszczowej. Dlatego pierwszym produktem, który należy wyeliminować z codziennej diety są słodycze, czyli kupne ciasta, batony, czekolady, ciastka i ciasteczka itd. Nie oznacza to, że nie możemy sami zrobić sobie pysznego deseru. Głównie chodzi o to, by wiedzieć, jakie konkretne składniki znajdują się w tym, co jemy. Internet pełen jest przepisów na zdrowe przekąski, np. ciasta czekoladowe z czerwonej fasoli czy owsianki na mleku kokosowym z dodatkiem masła orzechowego. Na samą myśl pewnie niektórym z Was pociekła już ślinka!

Więcej gotowania w domu

Biorąc się za odchudzanie największym problemem jest poświęcenie czasu na przygotowanie własnych posiłków. O wiele łatwiej jest wyjść z domu do restauracji, kupić kebab w budce na rogu czy zamówić wielką pizzę. Niestety, rzadko się zdarza, by inni ludzie chcieli zadbać o nasze zdrowie (bez wydania fortuny), więc najlepszą opcją są eksperymenty w kuchni. Być może warto zrezygnować z odcinka ulubionego serialu i ugotować rosół na kilka dni? Najważniejsze, by próbować i się nie zniechęcać!