Jeszcze kilka lat temu, czytając opisy kosmetyków, spotykaliśmy wiele trudno brzmiących wyrazów, tajemniczych formuł i składników. Modne było wszystko, co nowoczesne, rodem z laboratorium lub naśladujące działanie medycyny estetycznej. Dziś wyraźnie widoczny jest odwrót w stronę natury i prostoty. Najmodniejsze kosmetyki określane są takimi słowami, jak: organiczny, bio, wegański, naturalny. Pielęgnacja w duchu slow ma coraz więcej zwolenników.
Tym samym historia dbania o urodę zatoczyła koło, bo przecież zanim postały nowoczesne kremy, do pielęgnacji używano naturalnych składników. Rzecz jasna w formie wyciągów i ekstraktów działają one nieco inaczej. Czego szukać w naturalnych kosmetykach? Oto kilka najpopularniejszych składników.
Miód znany jest ze swoich dobroczynnych właściwości. Działa antyseptycznie, łagodzi podrażnienia, natłuszcza i regeneruje. Dlatego kosmetyki na bazie miodu polecane są przede wszystkim do pielęgnacji cery suchej. Miód znajdziemy w pomadkach i balsamach do spierzchniętych ust, w kremach kojących popękane pięty czy wysuszone dłonie. Kosmetyki na bazie miodu sprawdzają się świetnie w sezonie jesienno – zimowym. Maseczki na bazie miodu, lub czysty miód dobrze służą też cerze trądzikowej, bo likwidują bakterie, nie przesuszając skóry. Miód ma też przyjemny, kojący zapach, który sprawia, że pielęgnacja staje się prawdziwą przyjemnością.
Cytrusy. Wyciąg z owoców cytrusowych to popularny składnik wielu naturalnych kosmetyków. Ekstrakt z cytryny znajdziemy na przykład w kremach do rąk – działa wygładzająco i rozjaśniająco, dłonie są gładkie i lepiej nawilżone. Jest to też element profilaktyki przeciwstarzeniowej. Cytrusy są też bogate w witaminę C, a także witaminy z grupy B. Dlatego doskonale odżywiają cerę i mają działanie antyoksydacyjne. Z tego względu wyciąg z owoców cytrusowych znajdziemy w kosmetykach do cery dojrzalej oraz z przebarwieniami. Bonus: cytrusowy aromat odświeża i dodaje energii.
Oleje stosowane w postaci czystej, bądź jako dodatek do naturalnych kosmetyków to prawdziwy hit. Pod jednym jednak warunkiem – że wybierzemy olej dopasowany do potrzeb naszej skóry. Olej arganowy poprawi kondycję skóry dojrzałej, olej z pestek opuncji figowej reguluje wydzielanie łoju, dlatego sprawdzi się przy cerze przetłuszczającej się i trądzikowej. Olej z awokado doskonale natłuszcza i wygładza zmarszczki, ale dla cery mieszanej i tłustej jest zbyt ciężki. Ważne jest też, by wybierać kosmetyki zawierające naturalne, a nie syntetyczne oleje – niezbędne jest dokładne czytanie opisu na opakowaniu. Kosmetyki na bazie oleju lub czysty olej, który też możemy aplikować na skórę, muszą też być odpowiednio przechowywane, żeby nie traciły swoich właściwości.
Soda oczyszczona, jaką znamy z kuchni to prawdziwy kosmetyczny hit. Jak się okazuje, jej wykorzystanie jest bardzo szerokie. Jest ona na przykład ważnym składnikiem ekologicznych antyperspirantów, które nie zawierają aluminium. Jak się okazuje, kompozycja sody oczyszczonej i olejku herbacianego skutecznie hamuje pocenie i niweluje przykry zapach, jednocześnie nie podrażniając skóry. Soda oczyszczona polecana jest też jako naturalny peeling, na przykład do skóry głowy, bo ma silne właściwości ścierające. Osoby o wrażliwej skórze głosy mogą ją po prostu dodać do szamponu – w ten sposób działanie sody będzie łagodniejsze, ale i tak zapewnimy sobie bardzo skuteczne oczyszczenie zarówno włosów, jak i skóry.
Dlaczego warto używać naturalnych kosmetyków? Na pewno nie dlatego, że są modne. Przede wszystkim warto wiedzieć, że coraz więcej badan wskazuje, że syntetyczne składniki kosmetyków nie są obojętne dla zdrowia. Z pewnością nie są też obojętne dla środowiska – wiele z nich jest przyczyną zanieczyszczeń. Bardzo groźne okazały się na przykład plastikowe mikro granulki stosowane w peelingach – w USA zostały już wycofane z produkcji. Dlatego naturalna pielęgnacja to coś, co robimy nie tylko w trosce o nasze zdrowie, ale też w trosce o środowisko naturalne i przyszłość naszej planety.