Wiosna to czas, na który wyczekuje niemal każdy. No właśnie – niemal. Alergicy nie są zbyt szczęśliwi, kiedy zbliża się wiosna i nie bez powodu. Nie ważne jak piękny oraz słoneczny dzień przyniesie nam ta pora roku, dla alergika oznacza łzawiące oczy, kichanie oraz zatkany nos. Są to bardzo nieprzyjemne objawy, których wielu z nas wolałoby po prostu uniknąć, ponieważ przeszkadzają nam one w cieszeniu się tą cudowną porą roku, jaka jest wiosna. Nie mamy wtedy ochoty ani siły na wiosenne aktywności oraz spacery po parku. Na szczęście wiosenne alergie to nie koniec świata i są pewne sposoby, aby jej zaradzić. Chcesz się dowiedzieć jakie? Zapraszam Cię do lektury poniższego artykułu!

Jakie mogą być objawy wiosennej alergii?

Wiosenna alergia to zmora wielu osób, po czym jednak poznać i rozpoznać, że nasz organizm reaguje tak właśnie na wiosnę? No cóż, przede wszystkim musimy sobie uświadomić, że nasze objawy są spowodowane uczuleniem na takie czynniki jak pyłki drzew, traw oraz kwiatów. Generalnie łatwo pomylić objawy wiosennej alergii z objawami przeziębienia lub zwykłego kataru, ponieważ są do siebie bardzo podobne. Wśród objaw wiosennej alergii możemy wyróżnić takie symptomy jak: łzawienie oczy, kaszel, katar, zatkany noc oraz kichanie. Czyli niemal wszystkie objawy podobne do stanu przeziębienia – no ale przecież przeziębieni nie będziemy cały czas, ale alergię możemy mieć bez przerwy.

W jaki sposób możemy zaradzić wiosennej alergii?

Wiosenna alergia to bardzo uporczywa przypadłość, która odbiera nam przyjemność związaną ze zbliżającą się wiosną oraz wiosennymi aktywnościami. To jednak nie jest wyrok na całe życie i na szczęście są pewne sposoby, które pomogą nam zaradzić na tego rodzaju alergię. Przede wszystkim powinniśmy starać się brać leki antyhistaminowe w momencie, gdy alergia zazwyczaj daje o sobie znaki – czyli zwykle na wiosnę. Ponadto koniecznie musimy unikać uczulającego nas alergenu – to niestety może być dość trudne, kiedy alergeny występują w powietrzu – niemniej powinniśmy ich unikać, jeśli tylko mamy taką możliwość.

Jak działa odczulanie alergiczne?

Okazuje się, że odczulanie to nieliczny sposób na to, aby wyleczyć się z alergii. Działa to w ten sposób, że w trakcie odczulania nasze organizm jest oduczany reakcji alergicznych – poprzez regularne dostarczanie mu niewielkiej ilości alergenu, na który jesteśmy uczuleni. Polega to na tym, że w ten sposób układ immunologiczny zaczyna uodporniać się na alergen. Obecnie na rynku dostępne są jedynie szczepionki na pyłki, roztocza oraz jad owadów. Niestety, ale nie dostaniemy w tym momencie nigdzie szczepionek na alergie pokarmowe, ponieważ jeszcze nie istnieją.