Każda z nas w ciepłe lato chce ubierać piękne sandałki, japonki czy inne buciki odkrywające stopy. A czy Ty już zadbałaś o swoje stopy? Jeżeli nie to warto zrobić to z nami. Perfekcyjny pedikiur, szybki i długotrwały w domowym zaciszu. 

Zabieg pielęgnacji pięt warto zacząć od wygładzenia skóry na palcach i podeszwach. Oczyszczanie zgrubiałego naskórka można zacząć usuwać sprzętem na baterie do pięt lub do prądu. W taki sposób na pewno nie uszkodzić skóry, bo pod wpływem zbyt mocnych nacisków urządzenie wyłącza się automatyczne. Urządzenie możesz kupić takie w drogeriach, aptece czy przez internet. Produkty takie jednak używaj zawsze z przeznaczeniem odpowiednim i czytaj dobrze instrukcje. Do nie dużych zgrubień używaj tarki do pedikiuru, pokrytej papierem ściernym, np. Donegal.

Rada! Jeżeli skóra popękała na piętach tarkę warto prowadzić wzdłuż pęknięć. lepiej poziomo niż pionowo, ponieważ w ten sposób nie powiększasz ran. Warto także nie używać pumeksów, bo gromadzą się w nim bakterie ani metalowych tarek i ścinaków, bo szkodzą skórze.

feet-538245_640Następnym ważnym krokiem jest kąpiel relaksująca stopy. Jeżeli malujesz paznokcie warto usunąć stary lakier. Następnie wyrównać je pilnikiem. Umyć stopy i zanurzyć je na 15 minut w wodzie z solą, która zmiękczy naskórek. Do wody można dodać nawet najzwyklejszą sól kuchenną z olejkiem herbacianym. Gdy stopy Ci pękają, dodaj napar z kozieradki lub siemienia lnianego i rumianku. Po kąpieli stopy zawsze dobrze osusz ręcznikiem.

Rada! Kąpiel taka najlepsza jest w temperaturze 34-37 stopni C. Może być to kąpiel nie tylko w szafliku ale także w specjlanym urządzeniu z masażerem z bąbelkami.

Czasem  nie mamy czasu na dokładne pielęgnacje stóp. Jeżeli tak jest, to możesz wykorzystać do tego specjalne skarpety do stóp. Jest to maska w postaci żelowych skarpet, które są nasączone aktywnymi kwasami takimi jak: mlekowy, salicylowy, glikolowym, cytrynowym i mocznikiem. Preparat idealnie złuszcza zrogowaciały naskórek, pobudza jego odnowę i zapobiega potem. Takie skarpety warto trzymać minimum półtorej godziny ale najlepiej całą noc. Efekt ukazuje się po 3 dniach, w postaci złuszczającego się naskórka i utrzymuje się do miesiąca.

Rada! Nie warto skarpet używać, jeżeli mamy popękaną skórę i rany.

Kremowanie stóp także jest ważnym elementem pedikiuru. Warto smarować je specjalnym kremem do stóp. Skóra stóp często się poci a czasem przesusza. Krem taki warto używać 2 razy dziennie. Rano używać delikatny a na noc bardziej tłusty z dodatkiem mocznika, lanoliny i witamin, aby dobrze odbudować płaszcz hydrolipidowy.

Rada! Na przesuszone stopy warto nakładać grube warstwy kremu tłustego i ubierać skarpety bawełniane.  A przez lato, gdy się pocą, warto używać do nich dezodorantu. Zapobiega odparzeniom, otarciom skóry, do których często dochodzi, gdy mamy wilgotne stopy.

Jak pielęgnować paznokcie, aby wyglądały zawsze atrakcyjnie?

Otóż, obetnij je prosto specjalnym obcinaczem do stóp, nadając lekko kwadratowy kształt. Najlepiej obcina się namoczone paznokcie. Warto je także lekko spiłować w jednym kierunku ale już lekko osuszone, bo te namoczone rozdwajają się. Skórki wokół paznokci posmaruj specjalnym płynem i delikatnie je usuń patyczkiem. Warto je na sam koniec pomalować na jakiś modny kolor lub bezbarwnym lakierem, aby się ładnie prezentowały.