Damskie perfumy z piżmem są propozycjami, które często spotkać można w drogeriach i perfumeriach. Proponuje je wiele cenionych marek. Ich kompozycje cieszą się dużym zainteresowaniem. Dlaczego? Ponieważ postrzegane są jako te zmysłowe, seksowne, niezwykle kobiece. Piżmo w najpopularniejszych perfumach łączy się z innymi nutami zapachowymi, może też występować jako główny składnik pachnidła. Jakie zapachy go zawierają?

Czym pachną perfumy z piżmem?

Piżmo to niezwykle ciekawy zapach. Na skórze każdego człowieka pachnie inaczej. Oznacza to, że perfumy z piżmem mogą wydzielać skrajnie inne wonie na różne osobach. Oryginalność piżma sprawia, że piżmo często zapraszane jest do kobiecych zapachów. Te najpopularniejsze panie odszukają na perfumeria.pl/collections/prada, gdzie czeka na nie, chociażby kompozycja Prada Infusion d’Iris. Są to perfumy kwiatowo-drzewno – piżmowe, które zadebiutowały 2007 roku. Zaprojektowane zostały przez Daniela Andrier. Perfumy od Prady dedykowane są nowoczesnym i wyzwolonym kobietom. Warto też wspomnieć, że dom Prada proponuje o wiele więcej ciekawych perfum z piżmem. Innym interesującym wyborem jest Prada Candy Kiss. Panie, którym z włoskim domem mody nie jest po drodze, sięgnąć mogą natomiast po Narciso Rodriguez For Her i Cartier La Panthere.

Skąd się bierze piżmo w perfumach?

Piżmo to jedna z najstarszych substancji wykorzystywanych do tworzenia perfum. Jego aromat znany był już starożytnym. Wielkim fanem piżma był Aleksander Wielki. Zapach ten dla Europejczyków odkrył jednak dopiero wielki podróżnik Marco Polo, w trakcie swojej wyprawy do Kaszmiru. Naturalny zapach piżma to woń wydzielana przez samca piżmowca syberyjskiego, będącego w okresie godowym. Początkowo do tworzenia zapachów wykorzystywano substancje od zwierzęce. W 1979 roku piżmowiec znalazł się pod ochroną i piżmo naturalne zostało zastąpione tym syntetycznym lub roślinnym.

Jak pachną perfumy z piżmem?

Perfumy z piżmem nie mają jednego, konkretnego zapachu. Wynika to z tego, że samo piżmo -występujące solo – ma odpychającą woń, która przypomina nieco tą unoszącą się na zwierzęcych wybiegach w ogrodach zoologicznych. Zupełnie inaczej pachnie jednak w połączeniu z innymi składnikami perfum, a także w niskim stężeniu (3-5%). Nabiera ono wtedy charakteru sensualnego, zmysłowego, podniecającego. To, dlatego damskie perfumy z piżmem uznawane są za jeden z najlepszych afrodyzjaków, a także przypisuje się im działania łagodzące, odprężające i relaksujące.