Z samej swojej natury dzianina kojarzy się z ciepłem, przytulnością, miękkością. Wszystkie dzianinowe wyroby są przyjemne w dotyku, dobrze się układają i są wprost wymarzone na chłodne dni. Dzianina jest wygodna i modna.

Dzianina powstaje poprzez tworzenie rządków lub kolumienek połączonych oczek ze sobą. W przeciwieństwie do tkaniny dzianinę tworzony się z jednej nitki na szydełkarkach lub z jednej, lub wielu osnów, na osnowarkach. W ten sposób powstają dzianiny o różnorodnej strukturze, wzorze i kolorze.

Nie stwierdzono kiedy dokładnie powstały pierwsze dzianiny. Najstarsze odkryte pochodzą z II i IV w. n. e. jednakże już w grobowcach starożytnych Egipcjan i Greków znaleziono freski pokazująca postacie w ubiorach, których elementy wyglądają jak dziane. Jak więc widać, dzianina od wieków ma się dobrze.

modo_artykul

Sukienki i nie tylko

W kanonach współczesnej mody mieści się zarówno klasyczna sukienka, jak i tunika, noszona najczęściej do spodni lub legginsów. Obie wersje sukienki, czyli klasyka i tunikowa wariacja, z powodzeniem nadają się na coraz chłodniejsze dni, zwłaszcza jeśli są wykonane z miękkiej dzianiny.

Całą gamę modnych, bardzo ładnych i ciepłych sukienek i tunik można znaleźć w MODO Domy Mody na ul. Łopuszańskiej 22 w Warszawie, między innymi w butiku Manor of Elegance, Monica Nera, Redi Fashion, By o lala czy Mosquito.

Wygoda i styl

Dzianinowe sukienki są bardzo wygodne nie tylko w noszeniu, ale również w konserwacji. Większość z nich zawiera sztuczne tworzywa, więc pranie skutecznie przywraca je do pierwotnej formy. Dużym atutem jest brak konieczności prasowania, gdyż dzianinowa sukienka odpowiednio ułożona do suszenia nie będzie pognieciona czy powyciągana.

Sukienki z dzianiny są zawsze modne, gdyż mają swój niepowtarzalny styl. Kojarzą się z miękkością i ciepłem, są niezwykle kobiece. Ich finalny wydźwięk zależy od doboru dodatków – naszyjników, broszek, apaszek czy szali. Dzięki dodatkom dzianinowa sukienka może mieć charakter mniej lub bardziej codzienny, np. jako strój do biura, bądź też, z odpowiednimi ozdobami, bardziej uroczysty. Niektóre dzianiny wykonane z bardzo gładkiej nitki nadają się również na wieczorowe kreacje. Panie lubiące dzianinowe sukienki mogą znaleźć szeroki wybór dodatków w licznych butikach zlokalizowanych w MODO Domy Mody.

Z czym łączyć dzianinę

Dzianina doskonale łączy się ze skórą i zamszem, lecz także z tkaninami o grubym splocie, takimi jak np. tweed. Sukienki z dzianiny dobrze komponują się z grubymi, ciepłymi rajstopami, wełnianymi getrami i masywnymi półbutami. Ale w wersji eleganckiej można do dzianinowych sukienek nosić cienkie rajstopy i eleganckie buty. Dzianina jest niejako „plastyczna” więc można ją łączyć z wieloma różnymi fakturami tworząc wciąż inne, interesujące stylizacje.