Uważa się, że najwięcej problemów sprawia skóra trądzikowa i tłusta, a jej posiadaczki zwykle zazdroszczą dziewczynom innych typów cer. W praktyce sprawa wygląda nieco inaczej, ponieważ pielęgnacja skóry suchej i wrażliwej jest bardzo trudna i wieloetapowa. Taki typ skóry uczula wiele składników kosmetycznych i łatwo ją uszkodzić jej strukturę – każdy zmaga się ze swoimi problemami. Dzisiaj opowiemy pokrótce, jak dbać o skórę suchą i wrażliwą.

Czym charakteryzuje się skóra sucha i wrażliwa?

Na początku zaznaczmy, że typ suchy i wrażliwy to tak naprawdę mieszanka tych dwóch odrębnych typów. Skóra sucha charakteryzuje się podatnością na przesuszenie, łuszczeniem i pękaniem. O skórę suchą trzeba dbać przez cały rok, nie ma dla niej pory idealnej – zimą cierpi z powodu niskiej temperatury, a latem niszczą ją promienie UV. Natomiast skóra wrażliwa w mieszance z typem suchym, charakteryzuje się podatnością na różne alergeny. Używając kosmetyków z silnymi detergentami (a nawet z tymi o średniej mocy) bardzo łatwo nabawić się nieprzyjemnych wysypek i oparzeń. Jak o nią dbać?

Odpowiedni dobór kosmetyków dla skóry wrażliwej

Skóra wrażliwa i przewrażliwiona wymaga jak najłagodniejszych kosmetyków. Lubi także minimalizm w pielęgnacji, bo zbyt duża ilość nakładanych warstw powoduje przebarwienia i uczucie swędzenia. Skórę wrażliwą dobrze jest traktować np. piankami do mycia twarzy, płynami micelarnymi zamiast toników zawierających alkohol, łagodnymi kremami, które nawilżają i odżywiają cerę. Należy pamiętać o kremie pod oczy, bo w tych okolicach skóra jest narażona na najszybsze zniszczenie i wtedy szybko pojawią się zmarszczki i głębokie cienie pod oczami. Jeśli chodzi o całe ciało, jeśli mamy skórę wrażliwą, używajmy delikatnych kosmetyków dla alergików i dla niemowląt (tu uwaga, sprawdzajmy składy! Nie zawsze produkty, które chwalą się różnymi certyfikatami nadają się dla nas. Często są „naładowane” mocną chemią!). Uwaga, skóra wrażliwa niekoniecznie lubi kosmetyki na bazie ziół, które, kolokwialnie mówiąc, często działają „zdzierająco”. Będzie jednak wdzięczna za różnego rodzaju oleje i oliwki, które wspaniale odżywią i wzmocnią strukturę.

A co z pielęgnacją skóry suchej?

Natomiast pielęgnacja skóry suchej powinna opierać się przede wszystkim na jej ciągłym nawilżaniu i nawadnianiu. Skóra sucha także nie lubi mocnych detergentów i alkoholu w kosmetykach (bo dodatkowo ją wysusza). Postaw zatem na olejkowy demakijaż, łagodne mycie, dobre serum nawilżające oraz krem nawilżający. Pamiętaj także, że skóra sucha i wrażliwa nie przepada za mocnymi peelingami, traktuj ją więc ostrożnie. Dobrym sposobem jest włączenie do pielęgnacji glinek – istnieje ich kilka rodzajów, odpowiednich do różnego typu skóry.