Cera wrażliwa jest najtrudniejszym typem skóry pod względem pielęgnacji. Nie przepada za wysokimi i niskimi temperaturami, nie nadaje się także do ekstremalnych eksperymentów. Właścicielki cery wrażliwej zapewne od dzieciństwa są uczone dokładnego czytania etykietek kosmetyków, a i tak nigdy nie można przewidzieć do końca, jak skóra zareaguje. Odpowiednia pielęgnacja tego typu cery znacznie poprawia jej stan oraz zmniejsza skłonność do podrażnień. Dziś porozmawiamy o tym, jak zadbać o cerę wrażliwą jesienią i zimą.

Jaki typ cery wrażliwej masz?

Cera wrażliwa to tak naprawdę bardzo ogólne określenie wszystkich problemów, z jakimi borykają się osoby ją posiadające. Najpowszechniejszym typem skóry wrażliwej jest tzw. rumień, który występuje, kiedy jesteśmy pod wpływem emocji i stresu, a także przy nagłej zmianie temperatury lub wypiciu alkoholu. Drugim objawem wrażliwości skóry jest uczucie ściągnięcia, podrażnienie i zaczerwienienie w wyniku warunków pogodowych lub klimatyzacji. Trzecim typem skóry wrażliwej jest występowanie zaczerwienienia, mrowienia i uczucia ściągnięcia skóry bezpośrednio po użyciu kosmetyku. Zdarza się też, że skóra robi się czerwona podczas menstruacji.

Czego musimy unikać, jeśli mamy skórę wrażliwą?

Niestety, jak już wspomnieliśmy, skóra wrażliwa jest bardzo wymagającym typem cery. Aby zachować ją w jak najlepszym stanie, musielibyśmy unikać np. picia alkoholu (który wypłukuje z organizmu witaminy i minerały, a poza tym odwadnia) czy unikać nagłych zmian temperatur i stresu. Realnie, możemy wpływać na dobrą kondycję cery wrażliwej stosując dietę bogatą w warzywa, owoce i orzechy oraz jeść minimalną ilość cukru czy ostrych przypraw (które uczulają). Na skórze wrażliwej nie można wykonywać grubych peelingów, zbytnio jej pocierać podczas mycia czy stosować kwasów. Co więcej, nie powinno się stosować żadnych naparów ziołowych, które mogą podrażniać i dodatkowo wysuszać cerę!

Jak dbać o cerę wrażliwą jesienią i zimą?

Przede wszystkim używać jak najdelikatniejszych kosmetyków. Uwaga, nie wszystkie kosmetyki dla dzieci są odpowiednie dla cery wrażliwej! Niestety, umiejętność czytania składów bardzo się przydaje podczas zakupów. Należy pamiętać o demakijażu, używać łagodnego żelu do mycia wieczorem i rano (w nocy skóra się poci) oraz płynów micelarnych. W okresie jesienno-zimowym sprawdzą się odżywcze maski 3-4 razy w tygodniu, np. na bazie wosku pszczelego czy alantoniny. Warto poczytać o olejach, które wpływają na dobry stan cery wrażliwej – np. olej z bawełny, z awokado czy arganowy. Co więcej, właściciele cery wrażliwej muszą przez cały rok pamiętać o ochronie przeciwsłonecznej (jesienią i zimą m. in. SPF 15) i o używaniu kremów pod oczy.