Obecnie coraz więcej ludzi boryka się z różnego rodzaju uczuleniami. Bardzo ważne jest, aby w sytuacji, gdy pojawia się uczulenie przede wszystkim przeprowadzić odpowiednią konsultacje alergologiczną. To właśnie wtedy dowiemy się od lekarza jakiego rodzaju badania powinniśmy zrobić. Ponadto lekarz powie nam czy nasz stan zdrowia pozwala na przeprowadzanie danych badań. Najczęściej wykonywanym badaniem są punktowe testy skórne. Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat tego jak walczyć z alergią zapraszam do lektury tego artykułu!

Alergia – skąd ona się bierze oraz czy można ją wyleczyć?

Niestety, ale nadal przyczyny alergii nie są nam znane ani potwierdzone naukowo, pomimo wielu przeprowadzonych badaniach. Oczywiście mamy świadomość tego, że czynniki środowiskowe oraz genetyczne odgrywają bardzo duża rolę w rozwoju chorób alergicznych. Na szczęście jednak możemy dążyć do ustąpienia objawów alergii, a także zapobiegać ich nawrotowi poprzez ich skuteczne leczenie.

Jak można zminimalizować skutki alergii?

Odpowiedź jest prosta oraz oczywista- powinniśmy przede wszystkim unikać czynników wywołujących objawy, czyli alergenów. Aby to zrobić to koniecznie musimy dowiedzieć się co jest naszym alergenem, aby potem móc skutecznie go unikać. W przypadku, gdy unikanie alergenów nie jest możliwe to koniecznie staje się odczulanie oraz leczenie farmakologiczne. Idealnym przykładem uczulenia może tutaj być alergia na roztocza kurzu domowego – w takiej sytuacji, aby uniknąć kontaktu z alergenem należy zastąpić meble tapicerowane łóżkiem z materacem oraz pozbyć się firanek, zasłon i dywanów. Generalnie wszystkiego, co może gromadzić w naszym dom kurz w dużej ilości.

Leczenie alergii – czy są jakieś alternatywne metody?

No cóż, niestety ale nie ma żadnych pewnych, alternatywnych metod leczenie alergii. Pamiętajmy o tym, że leczenie uczulenia polega przede wszystkim na identyfikacji oraz unikaniu kontaktów alergenów, które wywołują u nas objawy danej alergii. Poza tym możemy walczyć z alergią poprzez odczulanie lub leczenie farmakologiczne. Najważniejsza jednak jest prawidłowa diagnoza naszego uczulenia. To w jaki sposób alergia będzie leczona zależy przede wszystkim od pacjenta oraz lekarza. Jeśli uda nam się spotkać dobrego lekarza, do którego mamy zaufanie i który skutecznie oraz prawidłowo będzie w stanie zidentyfikować naszą alergię oraz najlepszy sposób jej zapobiegania to mamy sporą szansę na wygranie walki z uczuleniem.