Wiosna nie dla wszystkich jest tak radosnym i wyczekiwanym okresem w roku jak moglibyśmy przypuszczać. Zgodzi się z nami każda z osób, która borykają się z problemem alergii. Jest to uciążliwy problem utrudniający codzienne funkcjonowanie. Postanowiliśmy jednak przyjrzeć się możliwościom uczynienia go nieco mniej przykrym do znoszenia. Oto kilka z naszych propozycji.

Najważniejsze – poznaj swojego wroga

Alergie u poszczególnych osób różnią się między sobą. Możemy być uczuleni na bardzo wiele rzeczy i na pylenie różnych roślin lub produktów spożywczych. Ważne jest jak najdokładniejsze zbadanie i dowiedzenie się na co dokładnie jesteśmy uczuleni. Pomogą w tym testy alergologiczne oraz wnikliwa samoobserwacja. Dzięki temu zdołamy wykluczyć pewne produkty z naszej diety, w przypadku alergii pokarmowej oraz unikać wychodzenia z domu w czasie nasilonego pylenia danej grupy roślin, która powoduje niepożądane reakcje naszego organizmu.

Staraj się unikać ekspozycji na alergeny

Nie ma możliwości zupełnego wyeliminowania z otoczenia źródeł Twoich kłopotów. Zwłaszcza, gdy są nimi obfite pylenie drzew lub traw, które zazwyczaj mają niezwykle szeroki zasięg. Warto jednak zapoznać się z kalendarzem pylenia roślin, który corocznie jest przygotowany przez specjalistów uważnie śledzących przebieg okresu wegetatywnego roślinności w ciągu roku. Na podstawie informacji tam zawartych możesz dowiedzieć się, kiedy pylą rośliny zagrażające Twojemu dobremu samopoczuciu i kiedy szczególnie należy siebie chronić, a możesz to robić na kilka sposobów.
Staraj się ograniczyć do koniecznego minimum czas spędzony na zewnątrz, jeżeli zaś jesteś fanem spacerów to najlepiej wybieraj na nie czas po opadach deszczu. Podczas podróży samochodem staraj się unikać otwierania okien oraz nie susz swoich ubrań na świeżym powietrzu. Dbaj o codzienną higienę, szybki prysznic po powrocie do domu pozwoli Ci na usunięcie pyłków, które mogły pozostać na Twojej skórze, włosach czy ubraniu. Dobrym pomysłem będzie również unikanie wietrzenia pościeli na świeżym powietrzu oraz częste jej zmienianie.
Gdy pylą rośliny, które w szczególny sposób działają na Ciebie niekorzystnie postaraj się unikać wysiłku fizycznego na świeżym powietrzu. Jeśli wychodzisz na zewnątrz pamiętaj o posmarowaniu okolic nosa wazeliną kosmetyczną, która sprawi, że część pyłków nie dostanie się do Twoich dróg oddechowych.
Jeśli posiadasz przydomowy ogród i zależy Ci na przystosowaniu go do Twoich specyficznych potrzeb jeśli chodzi o dobór roślinności, to warto skonsultować się ze specjalistą, który poradzi jakich roślin najlepiej będzie unikać. Jeśli chodzi o koszenie trawy, to najbezpieczniej będzie jeśli uda Ci się to zrobić przed jej kwitnieniem lub tę pracę wykona za Ciebie ktoś inny.

Wakacje od alergii – polecamy! 

Nie zawsze istnieje możliwość urządzenia urlopu w czasie kiedy występowanie uczulających Cię alergenów jest wyjątkowo nasilone. Warto jednak rozważyć możliwość zaplanowania wyjazdu z większym wyprzedzeniem, biorąc pod uwagę chociażby wcześniej wspomniany kalendarz. Dobrymi miejscami na wypoczynek dla osób z alergią są wysokie góry, gdzie pyłki prawie wcale nie występują oraz morze, gdzie wiejący w stronę lądu wiatr oczyszcza z nich powietrze.