Marzec to czas, kiedy zaczyna się kalendarzowa wiosna, ale niestety wcale nie oznacza to, że jest już na tyle ciepło, aby wskoczyć w krótkie spodenki i podkoszulek. Wręcz przeciwnie, z racji, że „w marcu jest jak w garncu” oraz „w marcu się przeplata trochę zimy i trochę lata” – jak mówią polskie przysłowia to oznacza, że pogoda może być naprawdę zmienna i właśnie w tym okresie należy zadbać o swoje zdrowie. Pogoda w tym okresie może być bardzo zdradliwa, dlatego w bardzo szybki i prosty sposób możemy się przeziębić, czego na pewno wolelibyśmy uniknąć. Jak więc dbać o swoje zdrowie w marcu? Co jeść, a czego nie? Jak się ubierać? Poniżej znajdziesz krótki poradnik na ten temat!

Zadbaj w marcu o dużą ilość witaminy C!

Marzec to czas, kiedy ze względu na dużą zmianę temperatur (nagle z minus 5 stopni Celsjusza mamy plus 15 stopni Celsjusza) i fakt, że nie zawsze potrafimy trafnie ocenić pogody i dopasować do niej naszego ubrania, bardzo często się przeziębiamy albo chorujemy na grypę. Zdecydowanie lepiej zapobiegać niż leczyć, więc koniecznie postaraj się w tym czasie jeść jak najwięcej posiłków bogatych w witaminę C. Staraj się jeść nie tylko dużo cytrusów, ale także jabłek oraz warzyw – to właśnie z owoców i warzyw ta witamina będzie najlepiej przyswajalna dla Twojego organizmu. Jeśli natomiast nie masz możliwości lub nie lubisz warzyw i owoców bogatych w witaminę C to zawsze warto kupić w aptece witaminę C w tabletkach lub do rozpuszczania.

W marcu nie zapominaj i nie odstawiaj cynamonu!

Wiem, że cynamon kojarzy nam się zwykle z ciepłą herbatą w mroźny wieczór, a nie z wiosną, ale ma on bardzo wiele pro zdrowotnych działań dla naszego organizmu, dlatego nie powinniśmy go odstawiać. Przede wszystkim musisz wiedzieć, że cynamon ma właściwości przeciwwirusowe, antybakteryjne oraz antyoksydacyjne – co ma bardzo duże znaczenie w czasie, gdy jesteśmy tak bardzo narażeni na wszelkiego rodzaju wirusy i bakterie. Wśród pozytywnych efektów spożywania codziennie cynamonu warto także zaznaczyć to, że obniża on poziom naszego wysokiego cholesterolu, przyspiesza nasz metabolizm oraz dokładnie oczyszcza organizm. W związku z tym nawet w marcu warto wrzucić trochę cynamonu do kawy, herbaty, grzanego piwa czy choćby jabłecznika.

Zwolnij trochę w końcu i pozwól sobie na 20-minutową drzemkę regeneracyjną!

Coraz częściej każdego dnia gonimy to z pracy do domu, na zakupy czy na uczelnie i nie mamy w ogóle czasu, aby odpocząć. A to odbija się na naszym organizmie i na naszym zdrowiu. Okazuje się jednak, że wystarczy krótki odpoczynek w ciągu dnia (może to być nawet 20 minutowa drzemka – aby „naładować baterię” i nabrać nowej energii. Pamiętajmy, że niedobory snu powodują małą wydolność w pracy, zły nastrój oraz chroniczne zmęczenie – których wolelibyśmy uniknąć.