Wydawałoby się, że gdy udało nam się już wysłać jedno dziecko do przedszkola to mamy już doświadczenie i wiemy doskonale jak poradzić sobie z wysłaniem w to miejsce także naszej drugiej pociechy. Okazuje się jednak, że to wcale nie jest takie proste, w szczególności w przypadku, gdy nasze pierwsze dziecko bardzo nie chętnie chciało pójść do przedszkola, a później przynosiło z niego negatywne wrażenia – ponieważ drugie dziecko bacznie obserwuje swoje rodzeństwo, łatwo i szybko może więc jeszcze bardziej zniechęcić się do instytucji przedszkola. Niestety nie wszystkie przedszkola w naszym kraju funkcjonują idealnie, czasami jesteśmy zmuszeni do zmiany placówki, a to zawsze wiąże się z dużym stresem i przeżyciem dla dziecka. Jak więc zadbać i przygotować nasze drugie dziecko na to wielkie wydarzenie, jakim będzie dla niego pójście do przedszkola? Poniżej znajdziesz krótki poradnik na ten temat!

Poinformuj swoje dziecko o zmianach, które mają nastąpić w jego życiu!

To bardzo ważne, aby rozmawiać ze swoim dzieckiem, a nie nagle z dnia na dzień zaprowadzić je w obce miejsce i kazać mu tam zostać, ponieważ maluch się przestraszy i nie będzie chciał tam więcej przyjść. W szczególności drugie dziecko jest przyzwyczajone do tego, że cała uwaga skupia się przede wszystkim na nim – dlatego musimy spokojnie siąść z naszą pociechą i powiedzieć mu, że za tydzień będzie miał szansę poznać inne dzieci, nauczyć się czegoś nowego, a opiekę nad nim będzie sprawowała nowa ciocia. Należy odpowiedzieć na wszystkie pytania, które zada nam dziecko, aby rozwiać jego obawy. Dobrze jest też poinformować naszą pociechę, że to będzie wielki dzień i po całym dniu w przedszkolu zrobimy dla niego na przykład jego ulubiony przysmak. Ważne, aby nasze dziecko zaczęło kojarzyć przedszkole z czymś przyjemnym.

Uczyń z pójścia do przedszkola super przygodę!

Rozmawiaj dużo ze swoim dzieckiem i koniecznie idź z nim na zakupy! Pozwól mu wybrać swój pierwszy worek na buty, ręczniczek i szczoteczkę do zębów, których będzie używał w przedszkolu. Daj mu szansę, aby zadecydował o kolorze kubka. To będą jego pierwsze samodzielne decyzje, dzięki czemu nasze dziecko poczuje się ważniejsze, a samo pójście do przedszkola nabierze dla niego większej wagi, a jednocześnie będzie kojarzyło mu się z czymś pozytywnym.

Zapisz swoje dziecko na zajęcia adaptacyjne!

Wiele przedszkoli pozwala na coś, co nazywane jest zajęciami adaptacyjnymi, kiedy to dziecko przychodzi do przedszkola razem z mamą i może zapoznać się z nowym miejscem, nowymi dziećmi oraz panią przedszkolanką. Jeśli uda nam się załatwić aby nasze drugie dziecko chodziło do tego samego przedszkola co pierwsze i aby dzieci były razem w grupie to doskonale! Drugie dziecko będzie czuło się pewniej mając koło siebie kogoś znajomego, a pierwsze dziecko będzie miało szansę się wykazać i oprowadzić młodszego brata/siostrę po swoim przedszkolanym terytorium.