AZS to skrót od choroby, która nosi nazwę Atopowe Zapalenie Skóry. Jeśli jeszcze o tym nie słyszałeś to musisz wiedzieć, że jest to choroba o charakterystycznej morfologii zmian oraz o typowym umiejscowieniu. Niestety, ale jest to przewlekła, nawrotowa, zapalna choroba skóry, która jest powiązana z patologiczną budową skóry właściwej oraz naskórka. Warto uświadomić sobie również, że objawia się ona poprzez nieprawidłową reakcję immunologiczną organizmu. Gdy na to zachorujemy, a przede wszystkim jeśli zachoruje na to nasze dziecko to wystarczy wpływ nawet małych dawek alergenów i wtedy nasz organizm produkuje nadmiernie przeciwciała. Jakie są objawy oraz jaką dietę należy stosować przy atopowym zapaleniu skóry dziecka? Dowiesz się tego z poniższego tekstu! Zapraszam do lektury!

Po czym poznać, że nasze dziecko cierpli na atopowe zapalenie skóry?

Jeśli nasze dziecko zacznie się skarżyć, że swędzi go skóra i po sprawdzeniu jej okaże się, że jest ona wysuszona oraz zaczerwieniona to powinien być to dla nas pierwszy, alarmujący sygnał, którego nie należy ignorować. Atopowe zapalenie skóry polega na tym, że proporcja pomiędzy danym składnikami w naszej skórze jest nie równomierna. Tymi składnikami są: kwasy tłuszczowe, cholesterol oraz ceramidi. Poza tym atopowe zapalenie skóry wiąże się również z upośledzeniem pracy gruczołów łojowych – na co także powinniśmy zwrócić uwagę. Najczęściej, bo aż 60 procent przypadków rozpoznaje się przed ukończeniem pierwszego roku życia przez nasze dziecko. Wtedy warto obserwować naszą pociechę i regularnie badać. Okazuje się, że przyczyną pojawienia się tej choroby u naszego maleństwa może być alergia pokarmowa, która na początku może wydawać się nam nie groźna. Z AZS wiąże się również zbyt duża utrata wody przez organizm, a to natomiast jest przyczyną nawracających zakażeń bakteryjnych oraz sprzyja częstym uszkodzeniom skóry. Poza tym powinieneś także wiedzieć, że atopowe zapalenie skóry objawia się również poprzez niedobór filagryny, która jest jednym z najważniejszych białek, które zapewnia naturalne nawilżanie skóry oraz prawidłowe funkcjonowanie naszego naskórka.

Dieta dla dziecka przy atopowym zapaleniu skóry

Gdy okaże się, że nasze dziecko cierpi na atopowe zapalenie skóry to koniecznie powinniśmy zadbać o odpowiednią dietę dla niego. Wśród pokarmów, które nasza pociecha będzie mogła spożywać w tym czasie mogą znaleźć się takie produkty jak: zwykły makaron, jajka, wszystkie warzywa strączkowe z wyjątkiem soi i czerwonej fasoli, cukier, miód oraz zboża bez obcych domieszek. Poza tym nasze dziecko będzie mogło też spokojnie jeść świeży chleb bez dodatków, bułki, a także płatki zbożowe, w tym: czyste ziarna, czysty owies i płatki owsiane, dmuchany ryż i pszenicę. Nie musimy obawiać się również dawania naszemu dziecku wszystkich orzechów i ziaren, czystego, świeżego, ugotowanego mięsa oraz drobiu czy świeżych lub zamrożonych warzyw. Dozwolone są również takie owoce jak: , cytryny, arbuzy, mango, gruszki, winogrona, grejpfruty, figii, jabłka oraz banany.