Ciąża to czas, kiedy powoli oswajamy się z myślą, że będziemy mamą, ale tak naprawdę wymiar tego co nas czeka dociera do nas tuż po porodzie, gdy panie położne przynoszą nam do rąk małe niemowlę. Jesteśmy wtedy zwykle ogromnie szczęśliwe i dumne, a zarazem przerażone tym, że ta mała istotka i całe jej przyszłe życie jest zależne tylko i wyłącznie od nas i że będzie ona z nami już do końca naszych dni. Na szkole rodzenia mówią nam jak mamy oddychać i wydać dziecko na świat, ale nikt nie mówi nam nic o tym – jak potem stać się mamą na pełen etat. Jest to ogromne wyzwanie, które stoi przed każdą kobietą i z którym możemy sobie poradzić, jednak wcześniej powinniśmy się do tego trochę przygotować. Poniżej znajdziesz kilka praktycznych porad przeznaczonych dla świeżych mam, tuż po urodzeniu dziecka. Zapraszam do lektury!
Co zrobić, gdy przyjedziemy z noworodkiem do domu?
W szpitalu po porodzie prawdopodobnie zostaniemy jeszcze na okres 3 do 5 dni, w zależności od stanu naszego zdrowia oraz tego jak czuje się nasze dziecko. Kiedy nareszcie uda się Wam spakować wszystko do torby i wyruszyć w pierwszą podróż z maluszkiem do domu to będziecie na pewno czuć wielką radość, ale także i niepewność. Niestety bardzo często bywa tak, że w pierwszych dniach nasz niemowlak ciągle płacze, ma kłopoty ze snem, ulew czy nie najada się mlekiem z piersi, a my czujemy się kompletnie bezradni i brakuje nam lekarzy i pielęgniarek ze szpitala, którzy mogliby nam jakoś pomóc. Jednak w domu jesteśmy skazani sami na siebie i musimy jakoś sprostać tym pierwszym wyzwaniom. Przede wszystkim powinnaś postarać się, aby zaoszczędzić sobie i maluchowi stresu – przytul go do siebie, a na pewno noworodek poczuje się lepiej. Należy także pamiętać o tym, że niemowlęta musimy karmić na żądanie, tzn. wtedy kiedy zacznie płakać. Noworodek nie może się z nami normalnie komunikować, więc w momencie, gdy zaczyna płakać to Twoja bliskość oraz mleko z Twojej piersi na pewno przyniesie mu spokój i ukojenie. Warto wspomnieć również o tym, że maluszki nie przepadają za ostrym światłem, ponieważ są przyzwyczajone jeszcze do półmroku, który panował w Twoim brzuchu. Dlatego postarajmy się nie dopuścić do sytuacji, aby słońce raziło naszego niemowlaka po oczach, ale też nie zostawiajmy go w ciemności. Noworodek powoli powinien przyzwyczajać się do światła dziennego, aby mógł odróżniać noc od dnia.
Pierwsza kąpiel naszego niemowlaka
Przede wszystkim pamiętaj o tym, że skóra noworodka jest bardzo delikatna i wrażliwa na dotyk. Postępuj więc z nim bardzo ostrożnie i spokojnie. Koniecznie zadbaj oto, aby w trakcie kąpieli temperatura powietrza miała około 24 stopnie Celsjusza. Pamiętaj o tym, że układ termoregulacji Twojego malucha nie działa jeszcze dobrze, więc o wiele szybciej będzie mu zimno.