Pierwszy dzień w przedszkolu to jeden z najtrudniejszych dni w życiu dziecka. W szczególności, jeśli nasze dziecko nie chodziło wcześniej do żłobka i to będzie jego pierwsze, dłuższe rozstanie z rodzicami, z którymi przebywał do tej pory niemal cały czas. Jest to wyzwanie przed którymi stoi zarówno dziecko, jak i rodzice – i dlatego należy się do niego dobrze przygotować. Jak to zrobić? Przeczytaj poniższy artykuł, a dowiesz się wszystkiego!

Po pierwsze: porozmawiaj z maluchem o całej sytuacji!

Czasy, kiedy uważało się, że „dzieci i ryby głosu nie mają” już dawno minęły. Dobry rodzic powinien mieć stały kontakt ze swoim dzieckiem, któremu będzie mógł wszystko na spokojnie wytłumaczyć. Powiedzieć mu, że to jest czas, kiedy pójdzie do przedszkola oraz spotka inne dzieci, a z rodzicami zobaczy się dopiero za parę godzin. Nasza pociecha na pewno zapyta dlaczego – wtedy należy spokojnie jej wyjaśnić, że jest już na tyle duża oraz dojrzała, a mamusia i tatuś muszą iść do pracy, żeby zarobić pieniądze. Dziecko na pewno będzie miało jeszcze mnóstwo innych pytań, na które należy cierpliwie odpowiadać oraz wszystko skrupulatnie wyjaśniać. Maluch na pewno będzie czuł się pewniej, gdy będzie chociaż mniej więcej wiedział co go czeka i czego ma się spodziewać. Nie ma nic gorszego niż zaprowadzić swoją pociechę do kompletnie obcego miejsca, powiedzieć do niej „teraz tu zostajesz, panie się Tobą zajmą:” i odejść bez słowa, niczego wcześniej dziecku nie wyjaśniając. To oczywiste, że w takiej sytuacji będzie płakało oraz biegło w rozpaczy za mamą – bo będzie zaskoczone i przerażone całą sytuacją.

Po drugie: przygotujcie się razem na pierwszy dzień w przedszkolu!

Poza rozmową możemy razem z naszym dzieckiem celebrować, cieszyć się i przygotowywać naszego malucha na wielki dzień, jakim jest pierwszy dzień w przedszkolu. Uczyńmy z tego wydarzenia coś pozytywnego. Kupmy maluchowi kredki, plecaczek i malowankę. Przyszykujmy wcześniej świeże ubranka na jutro – niech nasze dziecko wie, że to coś specjalnego i coś dobrego. Jeśli to dziewczynka to możemy wstać wcześnie, uczesać jakoś ładnie włosy naszej córeczce, kupić i założyć nowe spinki. Dziecko skupi się na tych wszystkich czynnościach, przygotowaniach i zapomni o stresie, jaki niesie ze sobą kolejny dzień. Dobrym pomysłem będzie także przyzwolenie dziecku na wybranie dla siebie worka na zapasowe ubranko, pościeli na leżakowanie czy choćby szczoteczki do zębów czy ręczniczka.

Adaptacja dziecka do życia w grupie

Musimy pamiętać, aby powoli oswajać nasze dziecko do przebywania z innymi dziećmi, do ciągłego hałasu oraz gwaru. Na szczęście obecnie wiele przedszkoli prowadzi specjalne zajęcia adaptacyjne dla maluchów w trakcie których już w wakacje możemy iść z dzieckiem do przedszkola i może ono zobaczyć jak wygląda taki typowy dzień w przedszkolu. Nasza pociecha czuje się bezpiecznie, bo ciągle przy niej jesteśmy, a jednocześnie zaczyna nawiązywać nowe znajomości z innymi dziećmi i poznaje nowe, obce jej środowisko. Jeśli jest ładna pogoda to dzieci wychodzą na zewnątrz, wspólnie bawią się na placu zabaw i zacieśniają pierwsze więzi. Ponadto maluchy wiedzą już jak wygląda szatnia, łazienki i wszystkie sale, więc potem będą czuć się bardziej bezpiecznie i swojsko. Pierwsze zabawy z panią przedszkolanką także działają na korzyść, ponieważ nasza pociecha zaczyna ufać nowej „cioci” i z większa chęcią będzie chciała przyjść w pierwszy, oficjalny dzień do swojego przedszkola.