Chyba każdy z nas wie, że okres dorastania to jeden z najtrudniejszych w życiu człowieka, kiedy musimy poradzić sobie z burzą hormonów i wchodzeniem w nowy etap naszego życia. Jest to czas trudny również dla rodziców, którzy zaczynają tracić kontakt ze swoimi pociechami, a ciągłe kłótnie i walka nie mają końca. Nastolatki chcą manifestować swoje prawa i pokazać nam na jak dużo im stać, co nie zawsze wychodzi nam i im na dobre. Dlatego pod żadnym pozorem nie powinniśmy w tym czasie odwracać się do naszego dziecka i stwierdzić, że na pewno mu to kiedyś minie. Bo owszem, może i minie, ale jakie będą tego skutki? Na jaką drogę zejdzie nasza pociecha? Nie wiesz jak rozmawiać ze swoim nastoletnim dzieckiem? Jak do niego dotrzeć? Poniżej znajdziesz kilka pożytecznych porad na ten temat, które koniecznie powinieneś wprowadzić w życie!

W jaki sposób powinniśmy rozmawiać z naszym nastoletnim dzieckiem?

Przede wszystkim zanim zabierzesz się do rozmowy ze swoim dzieckiem zastanów się przed chwilę nad tym jak ono się teraz czuję i pomimo iż może to być dla Ciebie trudne – spróbuj wczuć się w jego sytuację. Bardzo ważne, abyś przynajmniej spróbował zrozumieć co teraz dzieje się w jego życiu oraz co się z nim właściwie dzieje. Jeśli obawiasz się, że Twoje dziecko sięga po narkotyki albo próbuje hazardu to uświadom sobie, że podejmowanie się ryzykownych działań często powodowane jest na przykład chęcią zdobycia akceptacji przez nastolatka lub silną potrzebą obniżenia napięcia. Powinieneś również wiedzieć, że jeśli nasze dziecko z czymś sobie nie radzi lub jakieś jego potrzeby nie zostały zaspokojone może to być powód do sięgania przez nastolatka do różnego rodzaju używek czy uzależnień. Poza tym bardzo ważne jest, aby rozmowa pomiędzy Tobą, a nastolatkiem nie była przeprowadzona w pośpiechu. W związku z tym koniecznie zadbaj oto, aby do waszej rozmowy doszło we właściwym czasie oraz miejscu, kiedy będziesz mieć pewność, że obydwoje będziecie czuć się w tej sytuacji komfortowo. Zaczynając rozmowę z nastolatkiem pamiętaj o tym, aby pozostawić dziecku przestrzeń do porozmawiania o jego zachowaniu, uczuciach oraz problemu. Ważne, aby wyszło to od niego i aby czuł, że może Ci o wszystkim powiedzieć bez większego skrępowania.

Jak nie należy rozmawiać z nastolatkiem – czego unikać?

Zdecydowanie zrezygnujmy ze wszelkiego rodzaju gróźb lub używania szantażu – to nic nie pomoże, a wręcz przyniesie odwrotny skutek niż zamierzony. Nie ma również sensu zwalniać nasze dziecko z codziennych obowiązków, ponieważ poczuje się bezkarne. Lepiej odpuścić sobie także narzucanie na nastolatka gotowych rozwiązań oraz wygłaszanie mu kazań czy robienie wykładów – możemy być niemal pewni, że nie będzie ich słuchał.