Małymi kroczkami zbliża się lato, okres sandałów, japonek, klapek i odkrytego obuwia. Pora więc zadbać o swoje stopy, by były piękne i zdrowe. Przez dużą część roku poświęcamy mnóstwo czasu na pielęgnacje włosów, skóry i dłoni, często zapominając o stopach. Dziś zapraszamy Was na domowe SPA i poradnik o tym, jak zadbać o swoje stopy.
Krok pierwszy: kąpiel dla stóp
Aby skutecznie usunąć martwy naskórek, trzeba go rozmiękczyć. Dobrym pomysłem na taki zabieg jest ciepła kąpiel z dodatkiem soli. Do wanny lub miski nalej cieplej wody, o temperaturze ok. 40 stopni (warto zainwestować w termometr) i rozpuść w niej garść soli kosmetycznej lub zwykłej, kuchennej. Właściwie to każda sól będzie „na wagę złota” i spełni swoją rolę. Zamocz stopy w takim roztworze przez około 15-20 minut – słona woda pomoże Ci w walce z obrzękami, ujędrni skórę, rozmiękczy i podziała odświeżająco. Jeśli walczysz z grzybicą stóp, dodaj do słonej wody kilka kropel olejku z drzewa herbacianego, który wykazuje działanie silnie bakterio- i grzybobójcze. Z kolei olejek lawendowy podziała relaksująco i uspokajająco.
Krok drugi: wygładzanie skóry
Po słonej kąpieli nie zapomnij dobrze wytrzeć stóp. Przy okazji pozwól sobie na niespieszny masaż i dokładnie wymasuj przestrzenie między palcami. Następnie weź patyczek do pedicure i odsuń skórki, a pozostały naskórek możesz wygładzić specjalną tarką lub gruboziarnistym peelingiem. Peeling zrób z tego, co masz aktualnie w domu: cukru, kawy lub soli (a najlepiej mieszanki z tych wszystkich składników). Na koniec tego rytuału wsmaruj w stopy rozmiękczający krem lub maść. Polecamy produkty na bazie mocznika lub pantenolu, które bardzo dobrze radzą sobie nawet z najtwardszą skórą.
Krok trzeci: pomaluj paznokcie
Zadbane stopy i pomalowane paznokcie są wspaniałą wizytówką. Malowanie paznokci ulubionym kolorem sprawi Ci wielką frajdę, a jeśli nie lubisz tej czynności ze względu na brudzenie lakieru, skorzystaj ze specjalnej gąbki rozdzielającej palce. Zainwestuj też w dobry i szybkoschnący lakier lub wierzchnią warstwę utwardzającą lakier. Jeśli nie przepadasz za kolorowymi paznokciami, pomaluj je dobrą odżywką! Istotną kwestią jest także skracanie paznokci u stóp. Szkoły są różne, my polecamy obcinanie paznokci cążkami na prosto (nie na łódeczkę) tak, żeby wystawały 1 centymetr nad skórkę. Pamiętaj, że zbyt głęboko ścięty paznokieć spowoduje namnażanie się bakterii, może też zacząć się wrastać, co nie jest przyjemnym uczuciem.
Skóra stóp powinna być dobrze nawilżona
Sucha skóra bardzo szybko zacznie rogowacieć, dlatego warto zadbać o jej odpowiednie nawilżenie. Najprostszym sposobem jest smarowanie umytych stóp co kilka dni kremem nawilżającym i spanie w bawełnianych skarpetach. W sklepach pod dostatkiem są maski nawilżające na stopy, które wystarczy nałożyć na czyste stopy i poczekać, aż się wchłoną. Już po tygodniu takiej kuracji odczujesz różnicę, a Twoje stopy będą miękkie, nawilżone i przyjemne w dotyku. Można także skorzystać z różnych specyfików aptecznych, a dobry farmaceuta poleci coś godnego zainteresowania i w przyzwoitej cenie.
Nie czekaj, aż mała dolegliwość stanie się dużym problemem
Warto raz na jakiś czas wybrać się na bezpłatną wizytę do podologa. Niewiele osób wie, że istnieje lekarz od stóp, który w kilka minut rozpozna wszelkie dolegliwości i zaproponuje ewentualną kurację. Podologa znajdziesz w każdym większym mieście, a ostatnimi czasy także w lepszych salonach kosmetycznych. Kosmetyczka nie zastąpi wizyty u lekarza.