Suche włosy bardzo często powstają w wyniku zmniejszonego wydzielania gruczołów łojowych lub w wyniku obciążeń mechanicznych i chemicznych. 

Częste suszenie włosów suszarką, używanie nieodpowiednich  szamponów i agresywnych działań fryzjerskich takich jak: trwała ondulacja lub farbowanie uszkadza powierzchnię włosa.  Czynniki utleniające sprawiają, że aminokwas cystyny przechodzi z keratyny w kwas cysteinowy, co prowadzi do wspaniałych nadwyżek grup kwasowych włosów. Włosy są kruche i bez połysku. Stan jest ten nieodwracalny. Stosując odpowiednie szampony i inne preparaty pielęgnujące , jednak wygładzić można powierzchnię włosa i przywrócić mu boy-454633_640połysk i sprężystość. Jeśli końcówki włosy strzępią się, często jest to rozdwojenie końcówek.  Częste takie przypadki mogą prowadzić do zniszczenia całkiem włosów i ich obcięcia.

Szampony do włosów suchych  i uszkodzonych powinny być łagodne i lekko kwaśne oraz posiadać duży udział substancji natłuszczających  i pielęgnujących. Najlepsze są odżywki przy czym oprócz czwartorzędowych soli aminowych, zastosowanie znajdują  także hydrolizaty białkowe jak jedwab lub hidrolizaty pszenicy. Oleje roślinne, pochodne lanoliny, pantelon oraz substancje zatrzymujące wilgoć, jak glikol propylenowy lub mocznik oraz zioła wzmacniające działanie pielęgnujące.

Najlepsze do tego są szampony dwa w jednym, one najwięcej zawierają substancji pielęgnujących i odżywczych. Ale musimy pamiętać, że takie szampony powinny być używane od czasu do czasu, ponieważ obciążają włosy znacznie bardziej niż zwykłe.