Włosy tłuste nie są łatwe w utrzymaniu w stanie idealnym. Nadprodukcja gruczołów łojowych powoduje, że zazwyczaj już po jednym dniu od umycia znów wyglądają tłusto i opadają.

W zależności od długości włosy różnie są pokryte łojem. natłuszczenie włosa nie odbywa się przez łój własnego mieszka włosowego lecz przez dotyk z sąsiednymi mieszkami włosowymi.  Często zmiany częste w ciągu dnia i dotykanie włosów rękami wzmaga przetłuszczanie się włosów. Lekkie napuszenie powierzchni włosów zapobiega z jednej strony wzajemnymi stykaniu się włosów. Dzięki temu zwiększa także powierzchnia włosa. Warto używać szampony do włosów przetłuszczających się.

girl-15715_640Używa się różnych dodatkowo ekstraktów owocowych, na przykład:

– algi

– skrzyp polny

– rozmaryn

-podbiał pospolity

– pokrzywa

– rumianek

– szałwia

– kasztanowiec zwyczajny

Także dobrze spełnia rolę tą kwas abietynowowy i hydrolizat kolagenu. lekko antyseptyczne działanie tymianku pospolitego redukuje ilość drobnoustrojów.

Szampony do włosów przetłuszczających się oprócz dobrych właściwości myjących, powinny być łagodne, aby można było je stosować codziennie. Szampony te powinny zawierać możliwie niewiele lub nie zawierać w ogóle  substancji natłuszczających i tenzydów kationowych. Ze względu na to, iż włosy przetłuszczające się nie wykazują nadmiaru grup kwasowych, zbyteczne są odżywcze substancje czynne. Ze względu na niebezpieczeństwo związane ze zbyt intensywną pielęgnacją, ich dodawanie jest lekko niebezpieczne. Przy uwzględnieniu wszystkich kryteriów, codzienne mycie włosów nie zwiększa aktywności gruczołów łojowych jak większość osób twierdzi.