Na naszych dłoniach czy stopach także pojawiają się zaburzenia, które są spowodowane różnymi dolegliwościami. Wielu problemom możesz zaradzić za pośrednictwem samej siebie lub manikiurzystki. 

Najczęstsze wady, które da się usunąć bez pomocy lekarza to: 

bruzdy i prążki są to linie biegnące wzdłuż paznokcia. Mogą być powierzchniowe albo głębokie. Głębokie przeważnie są spowodowane chorobą lub silnymi lekami, a te płytkie na skutek zewnętrznych uszkodzeń np. uderzeń.

białe plamki to częste zjawisko, inaczej na to się mówi leukonychia. Te białe plamki tworzą się w płytce na skutek urazów macierzyńskich w trakcie wzrostu. Często się tak dzieje nawet przy nie dużych urazach, dlatego warto uważać na nie. Na te plamki nie ma lekarstwa, ale można je ukryć za pomocą ciemniejszego lakieru.

pozadzierane skórki są to obrąbki wokół paznokci, które zadzierają się. Można usunąć to ciążkami, zanim wda się zakażenie lub zacznie boleć.

zgrubienie paznokci jest wynikiem zazwyczaj urazu paznokci u nóg przez nie wygodne obuwie.

onychofagia jest to zwyczajne obgryzanie i odrywanie się brzegów paznokcia. Wgryzanie się ciągłe w głąb płytki paznokcia powoduje jej stałe zmniejszenie się lub otwarcie na wszystkie bakterie i grzyby, które mogą spowodować infekcje. Najlepiej odzwyczaić się tego po przez smarowanie ich różnymi preparatami zniechęcającymi do obgryzania.

Choroby zakaźne a zabiegi na paznokciach pielęgnacyjne.

Problemy paznokci to schorzenia, niektóre są bardzo zaraźliwe i przy nich nie można wykonać żadnego manikiuru, dla bezpieczeństwa siebie i innych. Najczęściej można się spotkać z schorzeniem nazywanym grzybicą. Paznokcie wtedy stają się matowe, chropowate i w dodatku łuszczą się. Choroba jest spowodowane infekcją wolnego brzegu, która przenosi się do macierzy i zakłóca wzrost paznokcia. Kuracja nie jest trudna ale czasem długa. Nie zaleca się także wykonywanie żadnych zabiegów pielęgnacyjnych przy niewiadomego pochodzenia guzkach i grudkach. Najlepiej zgłosić się z nimi do lekarza a potem poddawać się zabiegom.  Przy takich zabiegach nawet skaleczenia i nadciągnięcia będą mieć znaczenie. Pamiętaj, także o brodawkach, że są bardzo zaraźliwe i warto powstrzymać się przy nich również od zabiegów.

Schorzenia kości.

Inaczej mówiąc artretyzm choroba przeważnie ludzi starszych ale nie tylko, ponieważ może się ukazać u dzieci i ludzi w różnym wieku. W przypadku tego schorzenia często ukazują się opuchnięcia i ból nóg. Zabiegi cieplne, takie jak kąpiele w ciepłej oliwie czy okłady z parafiny, są idealne przy dolegliwościach stawów, ponieważ pobudzają dopływ krwi. Delikatnie i kruche kości nie są odpowiednie, aby wykonywać na nich jakieś zabieg. Haluksy to pogrubienia i powiększenie stawów paluchów spowodowane uciskiem przez źle dopasowane buty lub szybkim przybraniem na wadze. Niestety takie stanu już się nie da odwrócić, więc warto zwracać uwagę na to jakie obuwie się nosi.

Schorzenia mięśni. 

Dłonie i stopy składają się z wielu mięśni, które używamy ciągle, dlatego częstym zjawiskiem jest ich ból. Nie zaleca się na bardzo obolałych dłoniach i stopach wykonywać żadnych masażów. Giętkie stawy rąk i stóp umożliwiają szeroki zakres ruchów. Niestety ciągłe powtarzanie jakiś ruchów może spowodować ból pleców czy nadgarstka. Urazy powstałe w ten sposób mogą mieć różną postać.

W pracy zawodowej przy komputerze bardzo często możemy mieć do czynienia z zespołem ciśni kanału nadgarstka. Jest to bolesne schorzenie wywołane nadmiernym uciskiem na nerwy nadgarstka. Powoduje to uczucie mrowienia i często drętwienia. Często choroba się rozwija a największe dolegliwości przypadają zaraz po przebudzeniu. Chcąc uniknąć takiego ból najlepiej zmieniać często pozycję pracy, aby zapewnić trochę ruchu swoim mięśniom i kościom.

Stawy i kości zaś często dotyka stan zapalny pochewki ścięgna i naciągnięcia lub naderwania przyczepów mięśniowych. Najczęściej są one przeciążone w okolicach karku, barków, nadgarstka i dłoniach. Warto poddawać te ścięgna zróżnicowanemu trybu życia. Takie drobne zmiany mają naprawdę duże znaczenie.

Schorzenia paznokci. 

Najczęściej są to:

zakażenia grzybicze: mogą być wywołana wieloma rodzajami grzybów, a przyczyny zakażań mogą być rozmaite. Zwykle paznokieć w miejscu objęty infekcją staje się porowaty i nabiera zielankowo-żółtego zabarwienia. Nie leczona infekcja może się nadmiernie zrogowacić i kruszyć. Istnienie wiele preparatów do leczenia tego rodzaju infekcji, ale najlepiej jak najszybciej się go podjąć.

dermatoza kontaktowa: jest spowodowana reakcją alergiczną na substancje lub produkty mające styczność ze skórą. Takie coś może spowodować sztuczna biżuteria lub środek do malowania paznokci, czy przyklejania sztucznych paznokci. Objawia się miejscowym stanem zapalnym. Miejsca dotknięte często swędzą i są zaczerwienione. Leczenie należy zacząć od usunięcia przyczyny i używania preparatów antyseptycznych.

krwiaki: przypadłość ta często łapie biegaczy i sportowców. Uderzony, przeciążony paznokieć, który zostanie uderzony , wypełnia się nie wielką ilością krwi, która pozostaje między łożyskiem a płytką paznokcia. Często paznokieć odchodzi i odrasta nowy. Można temu zapobiec po przez nakłócie płytki delikatnie igłą i spuszczeniem krwi, ale powinna to wykonywać osoba znająca się na tym. Powodem takiego zjawiska może być także noszenie nie wygodnych butów.

Dolegliwości pospolite na co dzień to:

modzele i odciski: takie dolegliwości stóp, łatwo się da leczyć. Tarcie lub ucisk łatwo da się wyleczyć. Najczęściej powstaje w miejscach warstw zgrubiałego naskórka. Regularne ścieranie naskórka pomoże na pewno je zredukować. Ale najlepiej nosić wygodne obuwie, które nie będzie ocierać.

pęcherze: takie dolegliwości występują także na stopach. Są to woreczki z płynem, które tworzą się, by chronić głębsze warstwy skóry przed uszkodzeniem.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments