Do układania włosów krótkich i długich stosujemy na co dzień wiele kosmetyków. Są to głównie: kremy, brylanty i woski.

Mogą to być preparaty w postaci emulsji typu olej/woda lub woda/olej. Te substancje zawierają:

woski– np. wosk pszczeli : nawilżają włosy, poprawiają wygląd i rozczesywanie

estry kwasów tłuszczowych i węglowodory – np. wazelina: działają na włosy jako filtr ochronny, który chroni włosy przed wilgocią i szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi

emulgatory– tworzą utrzymanie emulsji

Środki te wszystkie są idealne do kształtowania włosów, ponieważ nie pozostawiają osadu i dobrze utrwalają włosy a dodatkowo dobrze się je usuwa z włosów. Produkty te nadają gładkość i połysk i filtr ochronny na włosach.

Wiele kobiet gdy ma złośliwe włosy, decyduje się na ondulacje żelazkową, do której potrzeba preparatów, które działają dobrze na wysoką temperaturę. Preparaty takie powinny zawierać: 

– silikony – one ułatwiają rozczesywanie, włosy stają się jedwabiste. Włosy wtedy są zabezpieczone przed wysoką temperaturą.

Omenaa_Mensah– węglowodory- nadają włosom połysk

– rozpuszczalniki – np. etanol czyli woda i alkohole

– woski – o działaniu ochronnym i nabłyszczającym

– alkohole – ułatwiające zmycie preparatu z włosów

– środki pielęgnujące – np. pantenol

– konserwanty – np. parabeny

Po nałożeniu takie preparatu z takimi składnikami tworzą filtr ochronny i elastyczny na włosach i utrzymuje fryzurę bez nadawania sztywności.

Dobór preparatów do rodzajów włosów także jest ważny! Złe dobranie składników do rodzajów włosów, może nie utrzymać włosów, lub być zbyt mocny na dany rodzaj włosów. Wszystko zależy także o wybranej stylizacji i jak długo dana fryzura ma się utrzymać.

Należy pamiętać, że lakiery rozpylamy w wysokości 30 cm od danej stylizacji, aby nie wytworzyła nam się skorupa na włosach.

Włosy cienkie i delikatne: nie powinny być zbytnio obciążone preparatami, ponieważ ciężko utrzymać kształt. Dodatkowo mogą stać się matowe a nadmiar preparatu utrudnia rozczesywanie. Najlepsze są lotiony, które nadają włosom maksymalne odbicie od skóry i zwiększają połysk a nie obciążają ich.

Włosy grube: często trudne do ułożenia wymagają dużej ilości mocnych środków stylizacyjnych np. żeli, pianek, wosków. Preparaty takie zapewniają długotrwały efekt i utrwalony efekt nadany włosom. Fryzura jest wtedy wygładzona i sprężysta.

Włosy kręcone, suche i zniszczone: często sprawiają wiele problemów. łamią się i nadmiernie puszą się, są także złe do utrzymania kształtu. Najlepsze w tym wypadku są emulsje, które wygładzają i uleastyczniają włosy a dodatkowo chronią włosy. Takie preparaty to fluidy, mleczka, kremy. Ułatwiają czesanie i działają kondycjonujująco. Polimery silikonowe działają antystatycznie, nadają włosom połysk i miękkość.

Do podkreślenie fryzury stosuje się  kremy, żele, fluidy, gumy fryzjerskie i pianki. Nakłada się je przeważnie na suche włosy. Preparaty takie mogą dawać różne efekty stylizacji np. efekt mokrych włosów.

Do utrwalenia fryzury stosuje się lakier. Na naszym rynku jest mnóstwo preparatów tego typu, niektóre mogą być nawet z substancjami natłuszczającymi czyli lakier do włosów suchych lub związki ułatwiające łączenie łoju czyli lakier do włosów przetłuszczających.

Do wykończenia fryzury stosuje się preparaty zawierające duże ilości substancji nabłyszczających. Włosy wtedy są piękne, błyszczące i zdrowe. Filtry w tych preparatach także działają jako ochrona przeciw promieni UV.

 

Każda z nas ma inne włosy, należy o tym pamiętać i przed czesaniem, wybrać dla siebie odpowiednią fryzurę, ponieważ nie każdą fryzurę da się uczesać i utrwalić z danych włosów.!

 

 

0 0 votes
Article Rating
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments