Efekt masażu jest odczuwalny po ucisku, tarciu ale także używanego olejku. Olejek powinien być leczniczy i pielęgnujący. A więc substancje poprawiające wygląd skóry wnikające w skórę po przez olejek.

Takie dobre olejki wspomagają przemianie materii w skórze, wzmacniają skórę a zwłaszcza tkankę łączną. Skóra wtedy staje się gładka i pomniejszają się podrażnienia.

Przykładowo olejek z dziurawca poprawia popękaną skórę. Lecznicze działania masażu przede wszystkim są na podstawie olejków eterycznych takich jak:

stock-photo-essential-oil-and-lavender-flowers-111854873-olejek geraniowy – relaksuje ciało i umysł

-olejek różany – koi emocje

– olejek z jodły syberyjskiej – działa odprężająco

– olejek z wyciągiem herbaty zielonej – pobudza i dodaje energii.

Kosmetyka naturalna ma wiele ciekawych przepisów, które warto brać pod uwagę, przy wykonywaniu różnych substancji do masażu i nie tylko. Najważniejszy jednak jest olej bazowy, aby był dobrej i wysokiej jakości. Olej  taki powinien być wyciskany na zimno z olejów roślinnych. Unikaj jednak olejków mineralnych takich jak dla niemowląt, ponieważ gorzej wnikają w skórę i zaburzają wchłanianie olejków eterycznych.

Naturalne olejki roślinne mają ograniczoną trwałość, zawsze należy mieszać małe ilości oleju bazowego i przechowywać w lodówce. Najlepiej w ciemnych butelkach, ponieważ dzięki nim mają dłuższą trwałość.

Pamiętaj, jednak że podczas infekcji i wirusów należy odpuścić sobie masaż, ponieważ pobudzają ukrwienie i bakterie się bardziej rozpowszechniają w organizmie. Jak mamy żylaki lub blizny na ciele w miejscach masażu to warto uważać, bo może dojść do stanów zapalnych. Jednym słowem unikaj chorych miejsc. 

Ja używam zawsze olejków takich swoich po kąpieli, ponieważ wtedy one się wchłaniają najlepiej. Okrężnymi ruchami wmasować wystarczy olejek w ciało.