Coraz częściej zdarza się, że wielu z nas nie tylko zapomina, ale także nie przywiązuje uwagi do tego, aby chronić naszą cerę przed słońcem – w szczególności jeśli posiadamy wrażliwą skórę. Słońce ma ogromny wpływ na naszą skórę i to w dużej mierze zależy od nas czy ten wpływ będzie pozytywny czy negatywny. Poza tym często myślimy, że naszą cerę musimy chronić przed słońcem tylko latem oraz wiosną co jest ogromnym błędem z naszej strony, ponieważ cerę wrażliwą należy chronić przed słońcem cały rok – także zimą i jesienią. Zimą nawet bardziej ponieważ jeśli jest dużo śniegu to promienie słoneczne odbijają się od płatków śniegu i działają na naszą skórę jeszcze mocniej, dlatego nie powinniśmy jej zaniedbywać w tym czasie. Jak należy w odpowiedni sposób chronić wrażliwą cerę przed słońcem? Tego dowiesz się z poniższego artykułu!
Zasadnicze pytanie – przed czym dokładnie musimy chronić naszą cerę?
Przede wszystkim powinniśmy być świadomi tego, że ultrafioletowe promieniowanie to jest tylko jeden procent światła słonecznego, które trafia do naszej atmosfery. Okazuje się, że ta niewielka ilość promieniowania może się przyczynić do występowania chorób raka oraz nowotworów skóry. Warto także wiedzieć, że trzy rodzaje promieni ultrafioletowych działają na naszą skórę. Są to promieniowanie UVB, promieniowanie UVA oraz promieniowanie UVC. Pierwszy rodzaj promieniowania czyli UVB odpowiada za oparzenia słoneczne, obrzęki oraz rumień cieplny. Niestety, ale po długiej ekspozycji na słońcu są to zdecydowanie najbardziej widoczne skutki na naszej skórze. Jeśli chodzi o promienie UVA to niestety, ale są one jeszcze groźniejsze dla nas. To właśnie one powodują pojawianie się przebarwień, plam, piegów oraz pieprzyków na naszej skórze, czyli szeroko rozumianą pigmentację skóry. Poza tym należy zaznaczyć, że to właśnie przez to promieniowanie mamy do czynienia także z nowotworami skóry, zmarszczkami, fotostarzeniem się naszej cery oraz z jej wiotczeniem. Dzieje się tak dlatego, że promienie UVA docierają aż do głębokich warstw naszej skóry, dlatego są dla niej aż tak niebezpieczne. Trzeci rodzaj promieniowania – UVC przede wszystkim neutralizuje oraz pochłania warstwę ozonową .
Jakie są fototypy skóry?
Aby dobrać odpowiednią ochronę oraz krem do naszej cery musimy najpierw ustalić jaki posiadamy fototyp skóry. Na pierwszym miejscu są osoby, które są w największym stopniu narażone na działania promieni słonecznych, czyli osoby uczulone lub nadwrażliwe na słońce. Takie osoby zwykle
mają białą skórę, jasną karnację ze skłonnością do piegów oraz włosy blond lub rude. Powinny one używać filtr: 50+ SPF. Jeżeli chodzi o osoby wrażliwe na słońce to zwykle mają one zielone lub niebieskie oczy oraz bladą skórę. Tutaj zaleca się używania filtru 30-50 + SPF.