Jesień to trudna pora dla naszej skóry rozgrzanej latem. W Polsce praktycznie z dnia na dzień temperatura spada z 25 do 10 stopni, a poranki są zimne i nieprzyjemne. Drastyczne odcięcie słońca natychmiastowo wpływa na kondycję naszej skóry, bez względu na typ cery, jaki posiadamy. Dzisiaj zaproponujemy Wam dwie sprawdzone maseczki do twarzy, które świetnie sprawdzą się w długie jesienne wieczory, a składniki do ich wykonania znajdziecie w kuchni!
Jak to jest z tymi maseczkami?
Maseczki do twarzy mają bogatszy skład niż kremy, dlatego potrafią szybko poprawić kondycję skóry. Nie można jednak z nimi przesadzać, bo zbyt częste nakładanie intensywnie odżywczych maseczek może skończyć się podrażnieniami i zapchanymi porami. Należy też pamiętać o odpowiednim przygotowaniu skóry bezpośrednio przed nałożeniem maseczki, bo dzięki dokładnemu demakijażowi i oczyszczeniu płynem micelarnym, składniki maski łatwiej wnikną w głębsze partie. Zwykle maseczkę trzyma się na twarzy od 8 do 15 minut i zmywa ciepłą lub letnią wodą (pod wpływem temperatury rozszerzają się pory, wchłanianie maski jest lepsze). Często polecaną praktyką przed nałożeniem maski na twarz jest wykonanie peelingu, w zależności od rodzaju Twojej cery – drobnoziarnistego lub gruboziarnistego. Być może to oczywista sprawa, ale warto dodać, że powinniśmy także umyć ręce i wszystkie akcesoria do naszego rytuału.
Pachnąca i odżywcza maseczka bananowa
Wielbiciele bananów na pewno ucieszą się z takiego przepisu. Wystarczy zmiksować połowę tego owocu oraz wymieszać z żółtkiem jajka i łyżeczką miodu. Taka maseczka wspaniale pachnie i odżywia skórę suchą i normalną, a także wrażliwą – np. sam banan, bo to owoce neutralne i rzadko powodują alergie. Banany zwierają witaminę A, B, C i inne składniki mineralne, m. in. potas, cynk, jod czy selen. Banan ma także właściwości łagodzące, usuwa świeże przebarwienia i chroni przed promieniowaniem słonecznym. Niektóre z Was zapytają, po co chronić się przed słońcem, skoro jesienią mamy go tak mało – promieniowanie UV ma negatywny wpływ na stan skóry niezależnie od pory roku i na dobrą sprawę powinniśmy używać kremów z filtrami UV przez 12 miesięcy! Dodatkowo, ta maseczka wygładzi Twoją skórę, jeśli przed jej nałożeniem wykonasz nawet lekki peeling.
Rozgrzewająca maseczka z kurkumy
Kurkuma słynie ze swych prozdrowotnych właściwości, które warto wykorzystać także zewnętrznie. Od razu uprzedzamy, że ta maska może uczulić skórę wrażliwą, dlatego początkowo nie przesadzajcie z ilością tej przyprawy. Kurkuma jest często stosowana jako środek, który poprawia strukturę skóry, działa przeciw zmarszczkom i wyrównuje koloryt skóry. Do zrobienia tej maseczki wystarczy zmieszać dwie łyżeczki miodu, trochę kurkumy, łyżeczkę soku z cytryny, łyżeczkę oliwy i opcjonalnie łyżeczkę jogurtu.