Nie ma przesady w stwierdzeniu, że aloes jest lekiem na prawie każdą dolegliwość. Z jego właściwości korzystali nasi przodkowie, a w ostatnich latach kosmetyki naturalne na bazie aloesu stały się prawdziwym hitem i niezbędnym elementem w kosmetyczce. Dzisiaj przybliżymy Wam właściwości aloesu oraz porozmawiamy o tym, jak mądrze wybierać najlepsze produkty. Jak to z hitami bywa – większość marek chce je wykorzystać i nie zawsze robi to w uczciwy sposób. Zapraszamy do lektury.

Żelowa konsystencja

Liście aloesu po przecięciu można przykładać bezpośrednio do podrażnionej skóry bez obawy, że wywoła reakcje alergiczne. Dzieje się tak ze względu na ciekawy skład, jaki ta roślina posiada. Miąższ aloesu składa się w 98% z wody i w niecałych 2% z witamin i składników mineralnych (takich jak witaminy A, E, C, witaminy z grupy B, aminokwasy i mnóstwo innych dobroczynnych związków). Dzięki żelowej konsystencji jest szybciej i efektowniej wchłaniany przez skórę – dlatego okłady z przeciętych liści aloesu stosuje się np. na oparzenia czy poparzenia, mają świetne właściwości kojące i uśmierzające ból, a także regenerujące skórę. Odpowiadają za to związki polisacharydowe zawarte w aloesie, które mają bardzo podobną strukturę do tych w naszej skórze.

Właściwości aloesu

Oprócz regenerowania skóry i kojenia ran, aloes posiada także szereg innych właściwości. Żel aloesowy – bo właśnie ten kosmetyk jest najskuteczniejszy – działa nawilżająco (dlatego jest polecany osobom o suchej i wrażliwej cerze do stosowania na twarz), bakteriobójcze, przeciwświądowe, przeciwgrzybiczne i przeciwzapalne. Wspomaga leczenie przykrych chorób skórnych takich jak egzema czy łuszczyca, lub choćby łupież. Żel z aloesem jest świetnym produktem dla osób, które chcą się pozbyć przebarwień czy blizn, działa także łagodząco na skórę po opalaniu. Można go także stosować po depilacji, dzięki czemu skóra staje się miękka i delikatna. Ale to nie wszystko – coraz głośniej mówi się o właściwościach wewnętrznych soku z aloesu. Co prawda, to temat niezbadany, jednak pierwsze głosy donoszą, że sok z aloesu znacznie poprawia odporność organizmu i wspomaga trawienie.

Jakie kosmetyki z aloesem kupować?

Tak jak wspomnieliśmy, najlepiej kupować aloes w czystej postaci, czyli żelu. Jest on łatwo dostępny na rynku i co ciekawe, w różnych propozycjach cenowych. Warto zwracać uwagę, czy dany kosmetyk posiada certyfikaty jakości, świadczące o tym, że aloes pochodzi z dobrze prowadzonej uprawy (jedynie trzyletnie rośliny nadają się do obróbki w celach kosmetycznych). Warto zwrócić uwagę np. na amerykańską firmę Forever Living Products, która oferuje także suplementy z aloesu czy antyperspiranty. Ciekawą opcją są też szampony.