Mechanizm mycia włosów powinien być dokładnie wykonany, ponieważ dzięki niemu, dbamy odpowiednio o stan naszych włosów. A raczej każda z nas chciałaby mieć piękne lśniące włosy każdego dnia.

Czysta woda podczas mycia włosów osadza się na powierzchni włosów w postaci kropelek, ponieważ napięcie powierzchniowe jest wysokie. Wszystko to powoduje, że zwilżenie włosów jest ograniczone. Aby poprawić poziom nawilżenia włosów, stosuje się środki powierzchniowo czynne. Związki te obniżają napięcie międzyfazowe i umożliwiają usunięcie łoju oraz zanieczyszczeń z powierzchni włosów i jej skóry.

Cząsteczki zwane SPC gromadzą się na granicy między wodą a zabrudzoną powierzchnią włosów. Hydrofobowe ogonki SPC wnikają w warstwę brudu i powodują odrywanie się niewielkich kawałków z powierzchni włosów- inaczej można ten proces nazwać emulgowaniem. Hydrofilowe główki ułożone są na zewnątrz i powodują przechodzenie oderwanych zanieczyszczeń do roztworu wody. Proces taki nazywany jest rozpraszaniem. Cząstki SPC osadzają się samoistnie na powierzchni włosów i chronią ją przed przyczepianiem się brudu. Mechanizm mycia włosów nie jest trudne lecz trzeba go wykonać z dokładnością.

Jak powinien wyglądać przebieg każdego mycia naszych włosów? Na pewno powoli, dokładnie i dobranymi preparatami do naszej skóry głowy i włosów. A szczegółowo to tak:

myju myju1. Zmoczenie włosów wodą o temperaturze średniej czyli takiej przyjemnej nie gorącej ani nie zimnej, aby nie podrażnić skóry głowy.

2. Przygotowanie szamponu i naniesienie nie wielkiej ilości na włosy i rozcieranie go z wodą na włosach we włosy równomiernie w każdym punkcie na skórze głowy.

3. Wmasowanie szamponu w mokre włosy to znaczy płynnie, wgniatając kulistymi ruchami ( w zależności od długości włosów). Kierunek ruchów zgodny z wzrostem włosów , z góry na dół ale pamiętaj, że przy długich włosach nie ocieraj o siebie ich. Ruchy w zależności od typu włosów jeżeli są długie to ruchy od końców po nasadę, przy tłustych włosach od nasady po końce.

4. Spłukujemy ciepłą wodą szampon wraz z zanieczyszczeniami.

5. Powtórnie nakładamy szampon.

6. Można wykonać delikatny masaż jeżeli mamy na tyle czasu od 3-5 minut. Kulistymi ruchami opuszkami palców wokół skroni wokoło głowy.

7. Następnie znów spłukać  ciepłą wodą a na sam koniec letnią wodą polać, aby łuski się zamkły.

8. Mokre włosy wciskamy w ręcznik, ale nie ocieramy włosów zbytnio o niego.

9. Rozczesujemy włosy najlepiej szeroko rozstawionym grzebieniem, aby nie uszkodzić ich.

10. Osuszyć włosy ale niezbyt ciepłym strumieniem, ponieważ można uszkodzić zewnętrzną warstwę włosów.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments