Glany to obuwie ponadczasowe. Są to buty niezwykle wytrzymałe, trudne do zniszczenia i odporne na różnorodne czynniki zewnętrzne. Raz kupione glany mogą nadawać się do chodzenia nawet przez 10 lat lub dłużej. Niektórzy – szczególnie przedstawiciele różnorodnych subkultur muzycznych i młodzieżowych – chodzą w glanach na okrągło, bez względu na porę roku i pogodę. Niezależnie od motywacji stojącej za twoim wyborem, warto sięgać wyłącznie po glany wykonane w sposób solidny i profesjonalny. Jeśli nie masz pewności co do jakości glanów, które zamierzasz kupić, to ten poradnik jest dla ciebie. Podpowiemy w nim – po czym poznać glany wysokiej jakości oraz jak uniknąć nieudanego zakupu.

Czym są glany? Krótkie wprowadzenie

Glany to obuwie wykonane ze skóry, wyposażone w dość wysoką cholewę, wzmocnione specjalnymi warstwami blachy. Wysokość glanów określa się zazwyczaj poprzez podanie ilości dziurek (oczek) w sznurówkach. Najczęściej spotykane glany mają wysokość 10 dziurek, a ich cholewa sięga za kostkę. W ofercie sklepów znajdziemy zarówno glany krótsze, jak i dłuższe (np. 20-dziurkowe, sięgające aż kolan). Waga przeciętnej pary glanów wynosi ok. 750 gramów, co czyni je jednym z najcięższych stosowanych na co dzień rodzajów obuwia.

Szczególnie istotna w budowie glanów jest obecność blaszki wzmacniającej. Powinna się znajdować nad palcami obu stóp; często jest także montowana na pięcie. Stanowi ona szczególny rodzaj zabezpieczenia, chroniący naszą stopę przed upadkiem ciężkich przedmiotów.

Inną cechą wyróżniającą glany jest wysoka podeszwa, mogąca wynosić nawet kilka centymetrów.

Glany dobrej jakości – czyli jakie?

Glany to obuwie kupowane na lata. Dlatego warto dołożyć starań i sięgnąć do asortymentu sprawdzonych producentów. Dobrej jakości glany poznamy między innymi po obecności wzmocnień we wspomnianych wcześniej miejscach.

Dobrze, jeśli podeszwa w glanach została wyposażona w dodatkową warstwę zabezpieczającą – zwaną podpodeszwą. Jest ona przyszywana do cholewki, a dopiero po niej – za pomocą specjalnych śrub – montowana jest podeszwa właściwa. Przeglądając różne modele glanów, warto zwrócić uwagę właśnie na śruby i sposób ich wmontowania. Wszelkie odchylenia lub obluzowania śrubek dyskwalifikują daną parę glanów.

Sama podeszwa powinna być wykonana z gumy wysokiej jakości. Materiał ten dobrze izoluje stopę przed czynnikami atmosferycznymi oraz nie ulega zbyt szybko odkształceniom.

Jeśli zależy ci szczególnie na zabezpieczeniu stopy przed chłodem, to warto zwrócić uwagę na obecność dodatkowych materiałów wyścielających wnętrze buta. Do materiałów szczególnie polecanych należą polar lub tworzywa naturalne, takie jak kożuch, czy wełna. Wzmocnią one termoizolację buta i pozwolą zachować ciepło nawet w czasie najcięższych mrozów.

Najczęściej kupowane są glany o barwie czarnej. W połączeniu z kolorowymi lub białymi sznurówkami pozwalają na osiągnięcie ciekawych rezultatów estetycznych.

Warto na koniec podkreślić, że glany męskie i glany damskie to często dokładnie te same modele butów. Większość dostępnych par jest po prostu uniwersalna i nadaje się do stosowania przez obie płcie. Glany przeznaczone stricte dla kobiet to zazwyczaj obuwie wykonane w bardziej jaskrawych barwach – na przykład odcieniach różu lub seledynu.