Dobrze zrobione paznokcie żelowe nie tylko wpływają na ładny i smukły wygląd dłoni. Przy właściwie wykonanym manicure efekt ten utrzymuje się nawet do miesiąca. Z tego kobiety najchętniej decydują się na ten rodzaj upiększenia dłoni. Krok po kroku podpowiemy, jak poprawnie wykonać paznokcie żelowe?

Paznokcie żelowe – przygotowanie oraz wykonanie

Mitem jest, że trzeba mieć piękną i długą płytkę, aby móc założyć paznokcie żelowe. Każda kobieta może skorzystać z tego udogodnienia – również posiadaczka paznokci krótkich i zniszczonych. Przed wykonaniem zabiegu trzeba jednak stosować się do kilku kroków, które zapewnią długotrwały efekt. Krok po kroku przeprowadzimy cię przez ten proces.

Krok pierwszy: przygotowanie paznokcia

Bazą do żelowych paznokci jest odpowiednio przygotowana płytka paznokcia, która musi zostać oczyszczona przed nałożeniem żelu. Do tego manicure niezbędne będą następujące narzędzia:

 • pilnik do polerowania i modelowania,
 • ciężki lub nożyczki do paznokci i skórek,
 • patyczki drewniane lub metalowe do skórek,
 • waciki bezpyłowe,
 • primer,
 • cleaner,
 • blok do polerowania.

Przy pomocy tych narzędzi należy przygotować płytkę pod paznokcie żelowe w następujący sposób:

 1. Nadaj kształt paznokciom, spiłuj je do równej długości.
 2. Przy pomocy patyczka usuń skórki, a pozostałości przytnij nożyczkami.
 3. Płytkę paznokcia należy zmatowić przy pomocy bloku do polerowania.
 4. Na końcu tych zabiegów płytkę paznokcia przecieramy cleanerem nałożonym na wacik bezpyłowy.
 5. Na paznokcie nakładamy primer (poprawia on przyczepność żelu).

Krok drugi: nałożenie żelu  na paznokcie

Jeśli paznokcie mają być przedłużane, to konieczne jest nałożenie pod płytkę specjalnego szablonu, który to umożliwi. Można też w tym celu na paznokcie przykleić tipsy.

 1. Na tak przygotowane paznokcie nakładamy pierwszą warstwę żelu podkładowego. Należy pamiętać, aby była ona cienka i nie nachodziła na skórki. Następnie paznokcie utwardzamy w lampie UV.
 2. Kolejnym elementem paznokci żelowych jest warstwa budująca, która utwardza płytkę, tworzy jej kształt i długość. Po jej nałożeniu dłoń również umieszczamy pod lampą.
 3. Jeśli został użyty szablon do paznokci, to po tym procesie należy go delikatnie usunąć.
 4. Nakładamy na paznokcie warstwę żelu budującego lub kamuflującego i utwardzamy w lampie.
 5. Paznokcie przemywamy cleanerem naniesionym na wacik bezpyłowy.
 6. Profilujemy paznokcie żelowe, aby nadać im właściwy kształt oraz na koniec polerujemy paznokcie blokiem i przemywamy cleanerem.
 7. Ostatni etapem jest nałożenie warstwy nawierzchniowej i nabłyszczającej, którą utwardza się w lampie UV. Po wyjęciu dłoń należy przemyć cleanerem.

Krok trzeci: kolor i dodatki

Paznokcie żelowe mogą uzyskać finezyjny kolor, który nakłada się tuż po wykonaniu powyższych czynności. W tym celu używa się kolorowych lakierów żelowych, lakierów hybrydowych, naklejek na paznokcie, czy ozdobnych brokatów. Dodatki te wpłyną korzystnie na ostateczny efekt.

Ile kosztują wykonanie paznokci żelowych?

Usługa ta wykonywana w salonie kosmetycznym mieści się w przedziale cenowym od 80 do 200 złotych. Takie paznokcie żelowe wykonuje się zwyczajowo maksymalnie 2,5 h – z uwzględnieniem wszystkich kroków. Manicure można również wykonać samodzielnie w domu, ale w tym celu trzeba zakupić wszystkie niezbędne akcesoria i lakiery żelowe.